Mesajı Okuyun
Old 01-03-2012, 17:51   #11
Av.Numan Sufracı

Mutsuz

Asıl dosyadan tefrik edilen “Mal Rejimine” ilişkin davanın ilk duruşması bugün yapıldı.( Boşanma kararının kesinleşmesinden sonraki ilk duruşma)
Tecrübelerimi meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum;
Boşanma davasından tefrik edilse de , mal rejimine ilişkin davalar ” ayrı ve bağımsız dava “ olarak değerlendiriliyor. Boşanma davasında sunmuş olduğunuz deliller dışında , bu davada isterseniz yeni delil listesi sunabiliyorsunuz.
Ancak bu durum uygulamada ve her mahkemede aynı değil. Bazen Aile Mahkemeleri farklı uygulama yapabiliyor , onun için meslektaşlarıma tavsiyem , buna benzer bir durumla karşılaştığınızda talebinizde ve iddianızda ısrarcı olun.
Boşanma davasında sunmuş olduğunuz delillerin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız , boşanmanın kesinleşmesinden sonra , mal rejimine ilişkin davanın ilk duruşmasında “ yeni delil listesi” sunma talebinde bulunun. Bu talebiniz kabul edildiğinde , boşanma davasında dinletmiş olduğunuz tanıklar dışında yeni tanıklarda diletebiliyorsunuz.
İlk duruşmada delillerinizi sunmak üzere iki haftalık kesin süre veriliyor.
Bu sonuca ulaşırken “ av-ufuk” isimli meslektaşımızın sunmuş olduğu Yargıtay kararı ve “ Hassas Terazi “ isimli üyenin engin bilgisi çok faydalı oldu. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum…
Bu konu başlığında , bilgilerini paylaşan diğer meslektaşlarıma da ayrıca teşşekkür ediyorum.