Mesajı Okuyun
Old 31-08-2007, 09:49   #36
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Av.EErdem
Sayın Sınırsız;
Avukatın varsın gerçekleri ben bilmeyeyim, böyle rahatım demesi bence devekuşu gibi başını kuma gömmesinden başka bir şey değildir. (Teşbihte hata olmaz.) Önce avukata yalan söyleyen müvekkil avukatı, söylenen yalanların aracısı yapar. Toplum bilmez müvekkilin avukatı kandırdığını, yalancı avukat der, bu böyle gider. Gerçekleri bilir savunursunuz, ya da savunmazsınız, sırf iş kaybetmemek için aman gerçekleri bilmeyeyim huzursuz olurum demek, yine de katilin savunmasını yapmış olma sonucunu değiştirmez.
Anladığım kadarıyla, katil yapmadım derse ben savunurum, yaptım derse savunamam şeklinde bir ön yargınız var. Katilin katil olduğunu bilmek sizi rahatsız ediyor, yapmadım dediğinde vicdanınız rahatlıyor. Ama size yalan söylediğinde de , doğru söylediğinde de siz o davada aynı işi yapıyorsunuz. Sadece vicdanınıza yaptığınız işin açıklamasını yapmak sorun sanırım.

Sayın Av. E.Erdem çok özür dileyerek mesajınızı yeni farkettiğimi söylemeliyim..Size öncelikle şunu belirtmeliyim. ben müvekkilime sakın bana gerçeği söyleme, ben seni mutlaka kurtarmak için geldim' demiyorum.. sadece yukarıda belirtilen görüşler doğrultusunda( iç çamaşırının rengini bile bilmeliyim diyecek kadar mecazi bir abartılılıkta bunun gerekliğinden bahsedenlere karşılık) ısrarla sormamın gerekmediğini düşündüğümü söyledim. Gerçekleri bilip savunursunuz yada bilmez savunursunuz. Bu işin basit olan kısmı.. ben yukarıda da daha önce söyledim ve sordum; gerçekleri bilirsiniz 'adam cinayet işlemiştir ve siz ona indirim sebeplerini uygulatmaya çalışırsınız'..peki ya adam cinayet işlediğini ve bunu kesinlikle mahkemede söylememenizi söylerse ne yaparsınız? Siz toplumun gözünde yalancılığa aracı olmamak için böyle bir şeye alet olmazsınız. kimse olurum diyemez heralde. o zaman bu adamın avukatlığını kim yapacak? burda karıştırılan nokta şu. cinayeti ben işledim diyenin avukatlığını çoğu avukat yapmam demez zaten. bu bize ilk öğretilen herkesin savunulmaya hakkı vardır öğretisine ters çünkü.Yani söylediğiniz gibi katilin katilim demesi beni rahatsız etmiyor. Ben katilim ama bunu kimse bilmeyecek dediğinde, bir çözümsüzlük olacağını bu yüzden de bunu bilmenin pratik bir faydası olmadığını söylüyorum..