Mesajı Okuyun
Old 30-04-2007, 18:06   #4
Yücel Kocabaş

İnanç sözleşmesi şekle tabi değildir. İspatı 05.02.1974 tarih 20/6 sayılı İç.Brl.Kararı gereği belirli miktarı geçmesi halinde yazılı belge ile olmaktadır. Ayrıca ikrar ve kabul de sahibini bağlar.

İnanç sözleşmesinin en geç temlik tarihine kadar yapılması gerekir. Fakat yazılı belgenin de en geç temlik tarihini taşıması gerektiği şeklindeki görüşün dayanağını bilmiyorum. Fakat böyle bir kuralın olmaması gerektiğini düşünüyorum. Taraflar temlik tarihinden sonraki bir tarihte dahi , yapılan temlik işleminin inançlı bir işlem olduğuna dair yazılı belge düzenleyebilirler . Böylece inançlı işlem temlik tarihinde gerçekleşmiş olur.

Soruda geçen olayda , taraflar tapudaki temlikin teminat maksatlı olduğunu sözleşme ile kabul etmişlerdir. Böylece en geç temlik tarihinde inançlı sözleşme yaptıklarını ifade etmişlerdir. Bence ortada geçerli yazılı belge bulunmaktadır.Belgenin sonraki tarihli olması önemli olmaması gerekir.Tarafların yazılı olarak yaptıkları sözleşme inanç sözleşmesinin kendisi değildir. En geç temlik tarihinde yapılan inanç sözleşmesinin yazılı teyiti durumundadır. Kaldı ki bu bBu yazılı belgenin tanıkla da desteklenme olanağı dabulunmaktadır. Ayrıca davalının bu belgedeki ikrar ve kabulü sonraki tarihli bile olsa kendisini bağlayıcı niteliktedir. Diye düşünüyorum.

“ İbraz edilen sözleşmeler taraflar arasındaki inançlı işlemin yazılı delili durumundadır. Bu yazılı delil karşısında iddianın tanıkla ve her türlü delille desteklenerek ispat olanağı vardır. “ ( 14. HD 31.03.1992 T. 1991/11170 E. 1992/4088 K. )

“ İnanç sözleşmesine dayalı davanın yazılı delil ile ispatı gerekirse de inançlı işlemin varlığı hakkında davalının keşifteki beyanı kendisini bağla
r “ ( 14. HD. 17.01.1995 T. 1995/5248 E. 1995/274 K. )
Kararlar Erarsan Özkaya İnançlı İşlem ve Muvazaa Davaları 2003 isimli kitaptan özet olarak alınmıştır.
Saygılarımla.