Mesajı Okuyun
Old 01-02-2007, 18:05   #1
Tiocfaidh

Varsayılan Sizce emeklilik mümkün mü? Hizmet tespiti gerekir mi?

Tüm meslektaşlarıma merhaba. Emeklilik yaşı ve olası bir hizmet tespiti davasıyla ilgili görüşlerinizi rica ediyorum.

A, 1962 doğumlu bir çalışandır. 10.11.1980 Tarihinde bağlı olduğu işveren tarafından SSK'ya A'nın iş'e başlangıç bildirgesi gönderilmiş ve bu tarihte A resmen SSK'lı olmuştur. Ancak A adına SSK kayıtlarına göre 1980 ve 1987 yılları arasında hiç prim ödenmemiştir. A'nın SSK'ya kayıt olduğu 1980 yılında yürürlükte bulunan sosyal sigortalar mevzuatına göre emeklilik için 45 yaşını doldurmuş olmak yeterli görünmekte. Ancak o tarinte yürürlükte bulunan Sosyal Sigortalar Kanunu'nun tam metnini bulamadığım için yaşın yanı sıra kıdem ve prim limiti aranıp aranmadığını bilmiyorum.

Sormak istediğim 1962 yılı doğumlu A'nın 2007 yılında emekli olabilip, olamayacağı. Sadece yaş limitini doldurmak yeterli olacak mıdır, yoksa 1980 ve 1987 yılları arasındaki süre için hizmet tespiti davası gerekecek midir(işe başlangıç bildirgesi gönderildiği için zamanaşımı söz konusu değil)? Belki sadece o dönem yürürlükte olan kanunu bulmak cevabı elde etmek için yeterli olacaktır, ama Sosyal Güvenlik Hukuku'nu hiç sevemediğim için kanunu aramayı bile beceremedim. İnsanın sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş derler ya, A da bu sevimsiz dosyayı götürecek benden beşka birini bulamadı sanırım.

Emeğini ve bilgisini esirgemeyecek olan tüm arkadaş ve büyüklerime şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar