Mesajı Okuyun
Old 24-07-2009, 14:36   #32
Av.Yasemin G. Ölgün

Varsayılan İy i çalışmalar diliyorum. bu konu ile ilgili olarak ben de bir soru sormak istiyorum

Alıntı:
Yazan adnan koray
Bu davayı açmaya ne gerek var diye düşünebilirsiniz?

İlk bakışta haklısınız derim çünkü ne diyoruz? Bina arazinin sahibinindir. Yani binanın da maliki de benim aslında.Kendi malım değil mi? istediğimi yaparım.

Ancak, bu doğru bir yaklaşım olmaz. Şöyle ki, bu halde kaldırma masraflarını kendimiz yapmak zorunda kalırız. Ayrıca malzemeyi de zarar vermeden malzeme sahibine verme imkanımız yok. Yani kanun koyucu, hiçbir masrafla karşılaşmadan binanın kaldırılmasını isteme hakkı vermiştir.Ya değilse bu maddenin hiçbir anlamı olmazdı.

Ben de bir soru sormak istiyorum, Benim olayımda müvekkil bir arazi satın alıyor. Arazinin bir köşesinde tapuya şerh düşülmüş başkasına ait bir b.ahçe duvarı ve küçük ev bulunmaktadır. Biz müdahalenin meni ve kali davası açtık. Ancak karşı taraf bu bahçe duvarı ve evin bulunduğu yeri satış vaadi sözleşmesiyle 1994 yılında aldıklarını ve (bize satan şahıstan almışlar ve aynı zamanda murisleri) kendi evlerinin bulunduğu yere ilişkin olarak imar uygulaması yapıldığında tapunun kendilerine verileceğini , halen imar uygulaması yapılmadığı için satışvaadi sözleşmesinin ifa kabiliyetinin ve zamanaşımının dolmadığını ve iyiniyetlmi olduklarını davanın reddini talep etmişlerdir. bu durumda:

Müdühülenin meni ve kali davasında ne gibi gelişmeler olabilir ve bu savunmanın etkisi nedir?
Davalı herhangi bir tapu iptal ve tescil istemi veya ardsanın kendisine verilmesi vb. davalır açmamış bulunmaktadır.
Sorulamırımı yanıtlayabilirseniz memnun olurum. Teşekkürlerimle.