Mesajı Okuyun
Old 28-02-2014, 17:59   #5
Hemocrania

Yanıltıcı olmaması amacıyla önceki yazdığım yorumun şahsi/hukuki kanaatim olduğunu belirtmek isterim.Bununla birlikte içtihat programlarını da karıştırdım ancak örtüşen herhangi bir karar bulamadım malesef.

hangi taraf yönünden değerlendirdiğinizi bilmemekle beraber İyiniyete ilişkin olarak yazmış olduğunuz düşünceniz gayet makul ve zarif.

Ancak (yine şahsi kanaatime göre) kişinin yargılamanın/takibin hangi aşamasında olursa olsun hukuki problemini vekille yürütmesinin iyiniyete aykırı bir yanı olduğunu düşünmüyorum.Bu düşüncemin dayanağı olarak Alacaklı,borçlu,davacı veya davalı kim olursa olsun herkesin vekil vasıtasıyla temsil edilmesinde hukuki menfaat olduğuna inancımdır.

Bununla birlikte vekalet ücreti de dayanağını kanundan alan bir haktır. Dava dilekçesinde vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesi talep edilmese dahi, sonradan vekil ile temsil olunması halinde vekalet ücretine hükmedilecektir. Bu husus takip taleplerinde vekalet ücreti yazılmasa dahi aynıdır. Yine karar duruşmasında vekalet sunulması halinde de vekalet ücretine hak kazanılır.

Sonuç olarak somut olayda da vekille temsilin iyiniyet kuralına aykırı olacağını düşünmediğim gibi, vekilin ücret hakkı açısından da herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum.