Mesajı Okuyun
Old 09-02-2012, 17:03   #2
simurganka

Alıntı:
Yazan sincap
Merhaba Meslektaşlarım;

135.000-TL tutarında senet için ihtiyati haciz talebinde bulunacağım. İlk kez ihtiyati haciz ve sonrasında icra işlemlerini yürüteceğim için cevaplarınız çok kıymetli. Buna ilişkin aşağıdaki sorularım konusunda yardımlarınızı rica ediyorum;

1- Faizi hangi faiz tipinden hesaplayacağım?
2- İhtiyati haciz kararını senet bedelleri üzerinden mi talep edeceğim? Yoksa hesaplama sonunda elde ettiğim faizi de ekleyecek miyim?
3- Senetler protesto edilmemiş, bu sorun olur mu? (olmayacağına dair Yargıtay Kararları okudum gerçi)
4- Müvekkilden ne kadar masraf istemeliyim? (istemek ve almak farklı, biliyorum)

Çok teşekkür ederim, eksik olmayınız...

Sayın Sincap,
Öncelikle ortada bono olduğu için ticari faiz istemelisiniz. Ancak biz bir Yargıtay kararına dayanarak kambiyo senetlerinde reeskont avans faizi talep ediyoruz. İki faiz arasında az fark olsa da reeskont alacaklı açısından daha yüksek bir faiz oranıdır.
İkinci olarak ihtiyati hacze başvurduğunuzda mahkeme zaten alacak miktarınızın %15'i oranında parayı depo etmenizi isteyecek. Yani asıl alacak üzerinden bu oran hesaplanır. Ancak bizim burada mahkemeler %10 üzerinden parayı depo etmemizi istiyorlar.
Senetlerinizin protesto edilmemiş olması sizin onları icraya koymanıza engel değildir. İhtiyati haciz de sizin bir nevi icra işlemlerinizi hızlandıracağı için dolayısıyla ihtiyati haciz kararını almanız için de engel oluşturmaz.
Son ve en zor kısma geldik Öncelikle ihtiyati haciz için depo edeceğiniz parayı alacaksınız. Daha sonra ihtiyati hacze başvurmak için gerekli harçları alacaksınız. Ardından ihtiyati haczinizi 7 gün içinde esas takibe geçirtmek zorunda olduğunuzdan esas takibe geçmek için harç masraflarını alacaksınız. İhtiyati haczi alıp hemen hacze çıkacaksanız yolluk ve taksi ücretini de almalısınız. Yani alacak miktarı 135.000 TL dediğinize göre müvekkilinizzden almanız gereken para hesaplarıma göre yaklaşık 140.000 TL tutuyor
Saygılarımla...