Mesajı Okuyun
Old 18-01-2016, 16:54   #11
Av. Erdem Akçay

Aklıma gelen sebepler:

1- Okuyucuların çoğunluğunun ve cevap verenin hukukçu olması nedeniyle, hukuki dil kullanma zorunluluğu hissediliyor olması. Hukuki dilde yazmak bence pek kolay değil. "Bu böyledir herhalde", demek olmuyor malum. "Şu şu dayanaklarla bu böyledir", demek ise, konu ne kadar basit olursa olsun araştırma istiyor.

2- Malum usul çok önemli. Mevzuat bilinse de, soruyla ilgili deneyim sahibi olunmadığı takdirde işin usulünü belirtmek zor. Örneğin ben, ilk deneyimimde müvekkile "işe iade davası 2 ayda biter", demiştim

3- Ayrıntı konularda, bilginin paylaşılmamasını anlayabiliyorum. Örneğin sağlık hukuku ile ilgili bir dosya alıp, konuya hakim bir avukata karşılıksız olarak, "nasıl yaparım bu işi", demek her zaman doğru değil diye düşünüyorum. Bu türdeki spesifik dosyalarda avukatın avukattan, hukuki danışmanlık alması bence daha yerindedir. Keşke böyle bir sistem oluşsa. Alacağım ücreti, işin uzmanı meslektaşımla paylaşmaya razıyım açıkçası.

4- Genç meslektaşlarımın, yanlış yönlendirmekten çekinmeleri oldukça doğal. Durum benim için de geçerli. Konuya hakim olmadıkça ya da araştırma yapmadıkça cevap vermekten çekiniyorum.

5- Ufak bir araştırmayla sorunun cevabına ulaşılabilecekken, doğrudan yanıtın istendiği sorular da mevcut. Belki yönetim bir konu açarak, "internette nasıl araştırma yapılır?" konusu ile ilgili bilgi verebilir. Mesela benim yöntemlerim:

a) Uyap mevzuat programı şart. Arama motorundan ulaşılan mevzuatlar çoğunlukla eski oluyor ve yanlış sonuçlara ulaştırıyor. Uyap mevzuat programı güncel olduğu için mutlaka mevzuat bu programdan takip edilmeli.

b) İçtihat programı şart.

c) Arama motorlarında şu şekilde arama da yapıyorum:

- "mutlaka" belki site:turkhukuksitesi.com

Bu arama ile, turkhukuksitesi'nde bulunan "mutlaka" sözcüğünün mutlaka, belki sözcüğünün ise belki geçtiği konulara ulaşabiliyorum. Tırnaklar, mutlaka anlamına geliyor.

- inurl:"konu başlığı"

bu arama ile, "konu başlığı" ifadesinin adreste yer aldığı sonuçlara ulaşmak mümkün.

- konu filetype*:*pdf (yıldızlar yok)

Bu arama ile, "konu" ifadesi ile ilgili pdf dosyalara ulaşmak mümkün. Pdf dosyalar genellikle kitaplar olduğu için, daha sağlıklı bilgiye ulaşmak mümkün oluyor.

Diğer arama yöntemleri için: http://www.google.com.tr/intl/tr/ins...ricks/all.html

6- Forum mantığına aykırı olsa da, ziyaretçilere açık olması nedeniyle her sorunun cevabı verilemiyor sanırım. Aksi halde bilgiden kazanmak mümkün olamayabiliyor. Kıdemli meslektaşlarımı anlıyorum bu konuda.

Bahsettiğim hukuki danışmanlık için ziyaretçilere kapalı bir bölüm olmasını önermiş olayım. Bu bölümde, tecrübe sahibi olanlarla tecrübe edinecek olanlar buluşabilir belki. İki tarafa da faydalı olur.