Mesajı Okuyun
Old 27-07-2008, 10:43   #16
Yücel Kocabaş

Davalı tapusunun muris muvazaası nedeniyle iptali ile terekeye iadesi (eski hale getirilmesi , muris adına tescili, mirasçılar adına payları oranında tescili gibi taleplerde bence aynı anlamdadır) davasının kural olarak mirasçıların tümü tarafından açılması gerekir. Biri veya birkaçı tarafından açıldığında dava ret edilemeyip diğer mirasçıların muvafakatinin alınması ,alınamıyorsa terekeye temsilci atanması suretiyle eksiklik giderilebilmektedir.

1.HD. si muris muvazaası davaları için bu kurala bir istisna getirerek mirasçıların payı oranında tek başına iptal ve tescil davası açabileceğini kabul etmiştir.

1. HD. sin yıllardan beri uyguladığı kararlılık kazanmış ve yerleşmiş içtihatı bu şekildedir.

1.HD.sinin Onursal Bşk. Eraslan Özkaya "İnançlı İşlem ve Muvazaa Davaları(2003)" 1.HD .sinin Onursal Üyelerinden Ahmet Uğur Turan da "Sözleşme Hukukundan Kaynaklanan Tapu İptal ve Tescil Davaları (2008)" isimli eserlerinde durumu bu şekilde açıklamakta.

Sayın Güzelcan ve Olguner'in görüşlerini değerli bulmakla beraber;

1.HD.si Yargıtayın en istikrarlı dairelerindendir. Eski ve yeni içtihatları arasında açık ve kesin bir sapma mevcut değildir. Kolay kolay görüş değiştireceğini sanmıyorum.

Bu yönden Yargıtayın kişisel görüşlerimize uymasını beklemekten ziyade, Yargıtayın belirlemiş olduğu görüşlerine uymanın görülen dava için daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Tüm mirasçıların olurunu almak belki zor bir işlem olabilir. Ancak terekeye temsilci atanmasının sağlanmasının fazla bir külfetinin olmayacağı kanısındayım. Kaldı ki bunda da başarılı olunamazsa davanın kapsamının daraltılıp davacı payına hasren iptal ve tescil davasına dönüştürülmesin de mümkün olabileceğini düşünüyorum.
Saygılarımla.