Mesajı Okuyun
Old 06-08-2010, 17:34   #7
Av. Can DOĞANEL

Sn. Balku,
Öncelikle Baroport'un böyle bir hizmet verdiğini bilmiyordum. Baroporta girdim ancak öyle bir bölüm göremedim.

Böyle bir hizmet varsa bile bu durum Barolar Birliği ile yapılmış bir protokol üzerine ve mesleki amaçlarla kullanılmak üzere yasal bir zeminde verilmiş bir izin sayesinde mümkün olabilir. Bu sorgulamanın Avukatlar tarafından yapılmasının İcra Dairelerindeki işleyişe hız kazandıracağı hususları başka forumlarda tartışılmıştı. Ancak aynı hak ve yetkinin hiç ilgisiz bir meslek grubu tarafından veya mesleksiz biri tarafından da kullanılabilmesi mümkün olmamalıdır. Zira bu bilginin kötüye kullanımının denetimi kesinlikle mümkün olmayacaktır. Örneğin doktorların kişinin tüm tıbbi geçmişini sorgulayabilmesi hastanın menfaatine iken aynı doktorun kişinin malı mülkü üzerinde sorgulama yapması özel yaşamına müdahaledir. Aynı şekilde doktor olmayan bir kişinin de hastanın tıbbi verilerini bir biçimde öğrenmesi onun özel yaşamına müdahale olduğu kadar hayatının riske girmesi de söz konusudur. Bu veriler kötüye kullanılmak suretiyle çözümü çok güç cinayetler bile işlenebilecektir. Denilebilir ki Avukatların kullandığı veriler borçluların aleyhine olmaktadır. Ancak bugünün borçlusu yarının alacaklısı da olabilir. Ayrıca İcra Müdürünün kararı ile yatak odasının çekmeceleri hatta üzeri aranabilen borçlunun duruma yasalar gereği katlanması gerekmektedir.

Öte yandan icra müdürünün verdiği karar üzerine istenilen bilgilerin verilmesi zorunludur. Hatta aksine davranış suç teşkil etmektedir. İcra Müdürlüğü kurum olarak yasal yetki ile gerektiğinde kişilerin mahremiyetine dokunmak durumundadır.

Sonuç olarak her halükarda eylemi suç olmaktan çıkartan yasallığıdır. Hukuk sınırları içerisinde bir yetkinin kullanılması eylemi suç olmaktan çıkartır.