Mesajı Okuyun
Old 27-03-2008, 23:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Velayetin kaldırılması davasını açabilirsiniz.

Önemine binaen bu davayı geciktirmemenizde de yarar vardır.Çünkü çocuklar sizsizliğe alışacaklardır ve babanın da çocuklara karşı bir kusuru olmadığı müddetçe, üzülen siz olabilirsiniz.

Bu davalarda önemli olan velayetin değiştirilmesini gerektiren sebepler ve çocuğun yararıdır.Mahkeme açmış olduğunuz davanın gerekçelerini ve çocukların mevcut durumları ile karardan sonraki olası durumunu iyice tartışır, uzman kişilerden yardım ve rapor alır çocukları da dinler ve sonunda onların menfaati için en doğru kararı vermek ister.

Sorunuzun yanıtı evet ileride velayetin babadan alınması ve size verilmesi için dava açabilirsiniz,gerekçeleriniz de önemli babanın çocuklarla ilgilenmemesi,çocukların sahipsiz kalması vs.. mahkeme çocukların yararını araştıracaktır.

Bu riskli yolu deneyeceğinize; bırakınız çekişmeli boşanın velayeti isteyin, kendiniz ve çocuklarınız için önce tedbir boşanma karırının kesinleşmesi ile birlikte yoksulluk ve iştirak nafakası isteyin ayrıca, maddi ve manevi tazminat talepleriniz de olsun Belki dava süreci uzar ama ömür boyu pişmanlığını duyacağınız bir sonuçla kaşılaşma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.çocuklarınız daha anne şefkatirne muhtaç yaştalar mutlaka size verileceklerdir. Maddi yardımı da baba kanunen yapmak zorundadır.

Mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım almanızı öneriyorum.Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il Barosundan avukat talep ediniz.

Saygılarımla.