Mesajı Okuyun
Old 02-06-2008, 16:26   #9
Aybüke Kağan

bugün itibariyle benzer bir durum daha yaşadım.Borçlu vekili olduğum itirazın kaldırılması davasında itirazın kaldırılmasına ve icra inkar tazminatına hükmedilmişti.İcra mahkemesi kararını temyiz ettik.Bu arada menfi tespit davamız derdest.Müvekkilin maddi durumu iyi olmadığı için menfi tespit davasında icra veznesine parayı depo edip teminat karşılığında durdurma kararı alamadık.
Bugün icra müdürlüğüne giderek,icra inkar tazminatının tahsilinin menfi tespit davası sonuçlanıncaya kadar ertelenmesini talep ettim.Klasikleşen bir uygulamayla müdür reddeceğini söyledi.Açıklamalarım da sonuç doğurmadı ve reddetti.Bana sözlü olarak söylediği şey ; dosya borcunu depo edip durdurma kararı almadığınıza göre zaten hacze gidilecek.İcra inkar tazminatının tahsili ertelense ne olacak Erteleme kararını ben veremem.Mahkemeden getir.
Ben de daha fazla mal haczedilmiş olacak.Tabiri caizse battı balık yan gider mi demek lazım müdür bey dedim.

Red kararını da şu şekilde yazdı : İcra dosyasının gölge dosya olması ve asıl dosya alacaklısı tarafından herhangi bir işlem yapılması veya mahkeme kararı sunularak icra inkar tazminatı yönünde henüz icra emri gönderilmediği anlaşılmakla erteleme talebinin reddine karar verildi.

Asıl İcra dosyası , icra hukuk mahkemesi kararını temyiz ettiğimiz için o dosyayla yargıtaya gitmiş durumda.Alacaklı vekili mahkeme kararını gölge dosyaya sunup icra inkar tazminatı için icra emri göndermedi diye erteleme talebinin reddedilmesi doğru olabilir mi?