Mesajı Okuyun
Old 20-09-2006, 14:00   #9
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan danışma ücreti hakkımız

Bence meslektaşlar olarak ortak sorunumuz, bu mesleğin kıymetini anlamayışımız ve ortak bir hareket tarzı belirlemememiz.Karşınıza biçare gelen insanları düşünün.Biçareler çünkü en az aşamayacakları bir sağlık problemlerinde nasılki doktora başvurmak zorunda kalıyorlarsa bizim karşımıza gelişlerinde de bundan farklı değiller.Ama doktordan farklı olarak hep bize nasıl para vermeyecekleri ile ilgililer.En büyük heyecanları da piyasa da bedavaya bilgiyi sızdırabilecekleri nice alternatiflerinin olduğunu düşünmeleridir.Yani birinci sırada kendi kusurumuz sebebiyle müvekkilleri bedavacılığa özendiriyoruz.

Müvekkile yüklenebilecek en önemli problem ise avukat sıfatıyla bizim emeğimize olan saygısızlıklarıdır.Avukat olana kadarki aşamalarımızı düşünelim.Bu meslek gerçekten çok kıymetli bir meslek.Okulunun ilk gününden başlayarak mesleğin her günü dahil olmak üzere sürekli araştırmayı çalışmayı gerektiren bir alan.İnsanların kaybettikleri geçmişlerini iade etmek işi basit değildir,geleceklerini garantiye almak basit değildir.Ama yazıkki muhataplarımız emeğimizin asla mı asla kıymetini anlayamazlar.Bu birazda emeğe saygı ile ilgili bir kültür meselesidir.

Ben Avrupadayım.Burdaki vatandaşlarımızın işlerindeki özellikleri sebebiyle zorluklarının yanında büyük çoğunluğunun gerekli masrafları karşılayabilecekleri de bir gerçek.Ama gelin görünkü kayıpları sebebiyle iki gözü iki çeşme karşınıza gelen problemi olanlara haklarını hatırlattıkça gözlerine yaydığımız ışıltının karşılığı affedin ama çingene pazarlığı sonucu güç bela alınabilen ( o da alınabilirse ) komik bir karşılık.

Ama Türkiye'deki problemi sebebiyle muhatap olduğum Almanların nezaket ve inceliklerine ne desem azdır.Öncelikle avukata danışma boyutunda vermesi mutlak gerekli ( 190 ) euro danışmanlık ücreti ile gelir.Alman müvekkil için en önemli şeylerden birisi de avukatın hesap numarasıdır ve ihtiyaçlar doğrultusunda telefonunuz yeterlidir.En geç diğer gün paranız hesabınızdadır.

Tek diyeceğim,onurlu mesleğimiz ve dolayısıyla emeğimiz sebebiyle bizler gelen sorunlar çerçevesindeki kazancımızı kesinlikle hakkediyoruz.Herkes hakkı olan danışmanlık ücretini almak konusunda kararlı olsun.Tecrübe ettiğim bir şey şudurki;kimden danışmanlık ücretini almış isem davasını da garantiye almışımdır.Yani o dava eninde sonunda bana gelmiştir.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.Bu sitedeki emektar arkadaşlarla muhataplığım sebebiyle duyduğum sevinci tekrar belirtmek istiyorum.