Mesajı Okuyun
Old 21-09-2020, 20:03   #10
avdincbarlas

Merhabalar. Konu eski olsa da benzer bir sorunla karşı karşıyayım.

Kat maliki olmayan yöneticiyi alacaklı olarak gösterip, biriken aidat borçlarının tahsili amacıyla UYAP üzerinden icra takibi açtım. Takip UYAP üzerinden açıldığı için de alacaklının TC'sini girdikten sonra herhangi bir değişim yapamıyoruz malum, aksi takdirde UYAP takip talebini kabul etmiyor (İcratek kullandığım için maalesef UYAP entegrasyonu bulunmuyor). Dolayısıyla Yönetici adına takip açtığımda "x apartmanı yönetimi adına" gibi bir ibare eklemem mümkün değil (elden teslimli takip açmam da mümkün değil, tevzi kabul etmiyor çünkü).

Vekalet "X apartmanı yönetimi adına yönetici Y" tarafından verildi. Takibe dayanak olarak da aylık aidat bedelinin belirlendiği ve aynı zamanda yönetici seçimini belgeleyen genel kurul karar suretini ekledim. Ayrıca borcun hangi binanın aidatına ilişkin olduğu da kalem kalem ayrıntılı olarak takip talebine eklendi.

Borçlu süresinde borca ve ferilerine itiraz etti, aynı zamanda "takibin yönetim adına açılmadığı, şahıs adına açıldığı" yönünde bir beyanda bulundu.

Bina yönetiminin tüzel kişiliği bulunmadığı konusunda bir şüphe yok. Yöneticinin icra takip ehliyeti de kanunun açık hükmüne dayanıyor. Şimdi, takibin bina yönetimi değil şahıs adına açılması yönündeki bu itirazın geçerliliği nedir sizce?