Mesajı Okuyun
Old 03-05-2006, 20:25   #2
arif0275

Zekeriya bey,ben bu konuda bir yorum yapacağım ama işin açığı çok ters ve sağlıksız da olabilir sizin ve diğer arkadaşların hoşgörüsüne sıgınarak ve en kötü ihtimalle aykırı bir fikir olarak kabullenileceği ümidiyle yazıyorum: TCK 6.madde fıkra
3. Saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet,
4. Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler,
ben buradaki lafızdan (iki fıkrayı birlikte göz önüne alarak sadece lafzi yorum ile) özel olarak yapılma,insan çabasıyla şekillendirilmeyi anlayabiliriz diye düşünüyorum.Böylece ceza kanunun şüpheli aleyhine olacak şekilde genişletici bir yoruma tabi tutulması da engellenmiş olabilir sanıyorum.Yoksa sizin de belirttiğiniz gibi hemen her şey silah kavramına dahil edilebilecektir.Yani yerde bulunan bir taş veya kemik parçası olayda kullanılınca silah sayılmayacaktır.Ancak bu taş parçası saldırı ve savunmaya yönelik olarak değil de bazı işlerde kullanmak için ör: tahılı una dönüştürmekde kullanılan bir tokmak vs gibi amaçlar ile belirli bir şekle sokulmakla aynı zamanda saldırı ve savunmaya müsait bir hale gelmiş olabilir.İşte bu gibi amaçlarla yapılmasına rağmen fiilen saldırı da kullanılabilecek nitelikte eşyaları silah olarak sayabiliriz diye düşünüyorum.Yani kanaatimce burada kastedilen şeyler dehre,satır,orak,keser,kazma,kürek,odun kırmak için yapılmış bir balta,hızar vs gibi alet-edavat ve araçlardır,zarf açacağı vs.
Bir de burada önemli olan bu cismin zarar verebilmesi değildir çünkü her nesne ile zarar verebilmek mümkündür ancak saldırı ve savunmada kullanılmaya o an için elverişli bir nitelikte olmasıdır diye düşünüyorum.Saygılarımla...