Mesajı Okuyun
Old 26-04-2012, 14:52   #1
Av. Feyza Altun

Varsayılan Tapu Tahsis Belgesinin İptali ve Arazinin Sit Alanı İlan Edilmesi

Değerli Meslektaşlar,

Sorun uzmanlık gerektirdiğinden ve maalesef bu konuda "uzman" olmadığımdan, forumda da net bir şey bulamadığımdan sorumu sizlere yöneltiyorum;

Müvekkil 1980 senesinde Hazine adına kayıtlı araziye 4 dairelik bir gecekondu inşa ediyor; haliyle kız kardeşi erkek kardeşi gibi 4 hane yaşıyor binada. 1985'te kendisine tapu tahsis belgesi veriliyor. Bu sürede müvekkilm tüm vergilerini eksiksiz ödüyor.

Ancak 1995 senesinde, İstanbul 3 no'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğünün kararı ile taşınmazın üzerinde bulunduğu arazi SİT alanı ilan ediliyor ve tapu tahsis belgesi de iptal ediliyor.

Daha sonra 1980-1995 seneleri için müvekkilden ecrimisil talep ediliyor. Müvekkil bunlara itiraz ediyor.O gün bugündür hala aynı yerde oturuyor. Fakat şimdi ne olduysa bir avukata danışma ihtiyacı hissetmiş çünkü;

Belediye bahsettiğim arazinin ortasından (müvekkilin evinin bulunduğu alandan) 25 mt'lik bir yol geçirmek için plan yapmış. Ve anladığım kadarıyla yakın zamanda da uygulayacak.

Yaptığım araştırmada elim kolum bağlı gibi görünüyor fakat sizlerin benim bilmediğim ve görmediğim veya farkedemediğim bir bilginiz muhakkak vardır diye düşündüm

Şimdiden herkese şükranlarımı sunarım.