Mesajı Okuyun
Old 23-08-2006, 16:06   #34
güler ataş

evet ayfer gökçen, kadınca ve insanca bir sözle bitirmişsiniz..tüm yazılarınızı bir kaç solukta okudum..katkım olsun diye yazıyorum..
hiç kimse saltanatını paylaşmak istemez,bölüşmek için izin istersek elbette şartlı olacaktır.bu gün türkiyeli kadınlar hukuki alanda haklarını ,insani alanda haklarını bilmiyor ve kullanamıyorsa tek sebebi, bu hakların bir yerden verilmiş olmasıdır..kadının böyle bir talebi yoktu ki.kullanmaya ihtiyacıda olmadı dolayısı ile..hemen hak verilmez alınır giriyor devreye...bir örnek daha,türkiyede sendikal hareket sendikalı olma hakkını bileğinin gücüyle almamıştır.ve günü geldiğinde verilmiş tüm haklar gibi, bu hakta askıya alınmıştır...yani kim lütüf etmişse sadece işne gelen süre içindedir..verdikleri gibi alırlar birgün..
kadın olmak sadece bizde değil tüm dünyada ayrı bir yapı gerektiriyor..aynı zamanda biliyoruz ki bu bir insanlık sorunudur..ezen ezene,yani ezilenlerin pedagojisi bunu gerektiriyor.işinde patrona ezilen,bakkala markete ezilen koca, gelir gücü eşine yeter onu ezer..sokağa ve eşine ezilen kadın, ancak çocuğuna ezilmeyecektir dolayısı ile o da gider çocuğunu ezer..
aslolan insan olmak bilinci ve tüm yapılar bu bilinçle kendi yapısını oluşturup birleşip yrılacakları noktaları iyi tespit etmelidirler..
yada külliyen kokuşmuş bu kurumu yani evlilik kurumunu reddetmekten geçiyor çözüm.daha bağımsız toplumlar oluşturabilmek için.tabiki içi doldurulmalı, bilinçle donatılmalı her karşı duruş.
kadın: insan
sonra: kadın
sonra: anne
sonra : eş
bundan sonrası kendini nasıl görmek istiyorsa orada olsun..
bakış açınızı kendime yakın buldum..