Mesajı Okuyun
Old 06-12-2010, 11:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avukatedali
Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Müvekkilimin annesinden kalan araziler için müvekkilim adına izaley-i şuyu davası açtım.Yaşlı olan babası da dava da davalı durumundadır.Davada şatış talep ediyoruz.Müvekkilimin babası da satılmasına omay veriyor ve yaşlı olması nedeniyle duruşmalara katılmak istemiyor ve vekaletini bana vermek istiyor.Davacı vekiliyken davalı olan babasının vekaletini alarak onun adına da işlemleri takipğ edebilir miyim?Her ne kadar biri davacı diğeri davalı sıfatına sahip ise de her ikisi de aynı amacı hedeflemektedirler.Şimdiden teşekkürler...

Avukatlık Meslek Kuralları gereği mümkün değildir.

Alıntı:
MADDE 35. Avukat aynı davada birinin savunması öbürünün savunmasına zarar verebilecek durumda olan iki kişinin birden vekaletini kabul etmez.
MADDE 36. Bir anlaşmazlıkta taraflardan birine hukuki yardımda bulunan avukat yararı çatışan öbür tarafın vekaletini alamaz, hiçbir hukuki yardımda bulunamaz.

Ancak şöyle bir çözüm bulunabilir: Müvekkilinizin babası bir kez adliyeye gelip, davayı kabul ettiğine dair dilekçe verebilir, sonrasında duruşmalara gelmesi gerekmez.