Mesajı Okuyun
Old 23-03-2009, 14:14   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

Ben 36 yaşında bir bayanım. Eşimle 9 yıl evli kalıp 2 yıl ayrı kaldıktan sonra tekrar evlendik ve 7 ay sonra geçimsizlik nedeniyle evden ayrılmak zorunda kaldım. Boşanma ve çocuklarımın velayet davası devam etmektedir. Eşim şahsi eşyalarımı ve çocuklarımın eşyalarını vermiyor ve duyduğuma göre kilidi değiştirip alarm taktırmış. Mali yönden çok zor durumdayım. Şahsi eşyalarım için bir döküm yapıp dilekçe vermek istedim. Ancak 577 TL harç parası talep ettiler. (Kendi eşyalarım için benden harç isteniyor). Polise gittim. "Biz alacak davalarına bakmıyoruz" dediler. Çalışan bir bayanım. İki-üç parça eşya ile işe gidip gelmek zorundayım ve çocuklarım da aynı durumda. Bir ev tutup yerleşmek istiyorum. Tek parça eşyam yok.(Aslında ilk boşanmam sonrasında bir ev kuracak kadar eşya almıştım ve hepsi orda kaldı.) Eşimden çok korkuyorum. Adaleti arkama alıp güçlü olmak istiyorum. Ama elimden bir şey gelmiyor. Lütfen yardım edin.

Yapılması gereken mahkeme kanalıyla eşyaların tespit edilip, eşinize yediemin olarak bırakılmasını sağlamaktır. Bu esnada, size ve çocuklarınıza ait kişisel eşyaların tarafınıza verilmesini talep ederseniz, elbise, ayakkabı vs. gibi eşyalar size iade edilecektir. Diğer beyaz eşya, koltuk gibi eşyalar için harcını yatırarak dava açmak zorundasınız. Maalesef ülkemizde hak aramak pahalı bir şeydir.

Çalıştığınız için Baro-Adli Yardım Bürosundan da faydalanamazsınız.