Mesajı Okuyun
Old 09-06-2008, 21:08   #3
Avukat Semiha

Merhaba Av.Bengü Özüyılmaz.

İsim tashihi davaları genelde kolay oluyor ispat bakımından. Şahitle kanıtladığım bir kaç dava var, yazılı delil şart değil ama olursa çok daha iyi olur tabiki.
İsmin zor telaffuz edilmesi, yanlış yazılmaya kolayca meydan vermesi bence çok geçerli bir sebep. Günümüzde telefonla yapılan konuşmalar neticesinde bankalar nezdinde veya diğer bazı durumlarda birçok işlem kolayca halledilebilmektedir. Ve bu konuşma kanuni neticeler doğurabilmektedir. İsmin karşı tarafça yanlış anlaşılması ve yazılması yada ismi A-H-M-E-D diye kodlamaya çalışmak bir noktadan sonra müvekkillerinizde de sıkıntıya yol açacaktır.(davayı anne ve baba birlikte açacaklar muhakkak.)

Bu güncel bir durum olmakla hâkime izahı kolay olacaktır. Müvekkilinizin Bankacı ile yaptığı görüşmede; oğlunun adına açtırdığı hesap hakkında işlem yaparken yaşadığı kodlama sıkıntısını dile getirebilirsiniz diye düşünüyorum.(Öyle bir hesap olduğu için değil ama size örnek vermeye çalışıyorum)

Yine şöyle bir sıkıntıda olabilir. Siz yazmamışsınız ama bu çok yaşanan bir durumdur. Bu sıkıntıyı yaşayanları sevdiğimi, yanlarında olduğumu bilmelerini isterim kesinlikle kırılmasınlar. İsim nedeni ile insanlar bazen belli bir gruba mensupmuş ve bu gruba mensup olmak kötüymüş gibi muamele görebiliyorlar.
Örneğin Ahmed adı arapça bir isim gibi anlaşılabilir. Ve bazen ayrımcılığa uğrayabilir. Belki bunu ileri sürmek isteyebilirsiniz diye söyledim.
Selamlar...

Saygılar..