Mesajı Okuyun
Old 08-06-2011, 14:26   #7
av.ebru

Cevapladığınız için teşekkür ederim;sadece müvekkilim davalı olsa idi tereddütsüz yanıtınıza katılırdım. 2 davalı olması karşısında davacının özellikle ve sadece bir davalıyı seçip bu davalıdan yargılama gideri ve vekalet ücreti talep ettiğini belirtmesi durumuna hiç rastlamamıştım.Bu nedenle hala tereddütüm devam ediyor.
Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sayın meslektaşım,

Zımnen fergat edilmiş olmaz. Sizin de belirttiğiniz gibi yargılama giderlerine re'sen hükmedilir. Talebe bağlı değildir.

Ben uzunca zamandır dilekçelerimde yargılama giderlerinin yükletilmesi ile ilgili talepte dahi bulunmuyorum, zira yasal düzenleme karşısında gereksiz bir talep. Yazılması ile yazılmaması arasında hiçbir fark yoktur.

Tek istisnası, karşı taraftan yargılama gideri istenmediğinin açıkça belirtmesidir.

NOT: Çok bilmiş bir bilirkişi, benim dilekçemde yargılama giderleri ile ilgili bir talepte bulunmamış olmamı, yargılama gideri ve avukatlık ücreti talep etmediğim olarak yorumlanması gerektiğine dair görüş sunmuştu.
Yüksek inşaat mühendisi olan bu bilirkişiye hakettiği yanıtı elbette vermiştim...