Mesajı Okuyun
Old 18-02-2013, 19:01   #1
tevfikyurdal

Varsayılan işçi alacağı için açılan ilamsız icra takibi itirazın iptali yetkisizlik kararı

Sayın Meslektaşlarım,
İstanbul Maslak merkezi ve ikitelli'de şubesi bulunan işveren aleyhine müvekkilimizin şubede de çalışması bulunduğundan Bakırköy Adliyesinden ilamsız icra takibi yaptık. İşveren vekili yetkili icra dairesinin Küçükçekmece icra daireleri olduğunu bildirerek hem yetkiye ve hem de borca itiraz etti. Yine Bakırköy'de itirazın iptali davası açtık.
Açtığımız davada hakim, bir seneden uzun bir süre öninceleme safhası geçirdi ve duruşma günü dava açıldıktan bir sene sonra geldi.
İlk celse icra takibinin yetkili Küçükçekmece İcra Müdürlüğünde açılmadığı ve geçerli icra takibi bulunmadığı, bu nedenle geçersiz icra takibine dayalı itirazın iptali davası açılamayacağı gerekçesiyle davayı reddetti.
Biz karar kesinleştikten sonra en azından yeniden alacak davası açmak niyetinde iken karşı yan vekili süre tutum vererek yazılmayan karardaki vekalet ücretine itiraz ile vekalet ücretinin nisbi olması gerektiği yönünde temyiz dilekçesi verdi. Davamız kısmi dava değildi. Tam dava açmış idik. Her ihtimale karşı ben de süre tutum dilekçesi verdim.
Müvekkilim, izahatlarımı anlamamakta ısrar ediyor ve geçen süre yüzünden beni sorumlu tutuyor.
Ne gibi bir yol izlemeliyim.