Mesajı Okuyun
Old 25-05-2011, 14:42   #4
defensio

Sayın meslektaşlarım, bizde de aynı durum söz konusu... Müvekkilimin barter havuzunda alacağı var ancak işine yarar hiç bir arz bir yıldan uzunca bir süredir sunulmamakta. Barter şirketi ile yaptığımız görüşmelerde alacağın ancak diğer üyelerin arzları ile karşılanabileceği, barter firmasından hiç bir şekilde nakit talebinde bulunulamayacağı söylendi. Sözleşmeyi incelediğimde de bu durumun sözleşmede yer aldığını gördüm. Ancak, ben sözleşmeye böyle bir hüküm koyulamayacağını düşünüyorum. Nedenine gelince; barter firması bizden her sene üyelik bedeli ve komisyon adı altında para talep ediyor. Hatta son üyelik bedelini de icra takibine konu etmek üzerelerken ödemek zorunda kaldık. Yani sözleşme kısaca şunu söylüyor: Barter üyesi borçluysa icra haciz kapınızda ama Barter firması borçluysa hemen üçüncü kişi konumuna geçerek bizden para talep edemezsiniz alacağınızı havuzdan arzla alabilirsiniz deniyor. Tek taraf aleyhine borç yükleyen bu tür bir sözleşmenin B.K. 19 ve 20. maddeleri anlamında geçersiz olacağını düşünüyorum. Barter sözleşmeleri konusu henüz Türk hukukunda yasal bir altyapısı bulunmayan bir sistem ve maalesef barter firmaları bu durumdan azami olarak yararlanmaya çalışıyorlar. Ancak bu şekildeki uygulamanın sözleşme serbestisinin sınırlarını aştığını ve müvekkilim adına yeni bir ihtarname keşide ederek Barter firmasına izah etmeyi düşünüyorum.