Mesajı Okuyun
Old 13-03-2007, 14:48   #20
oguzhand0

Sayın arkdaşlar ben söz yerine yapıcı eylemlerden bahsediyorum.İnsanlar 100 lira avukar ücreti vermektense ya davalarından vazgeçecekler yada arzuhalcilere gidecekler.Keşke toplumun maddi durumu uygun olsaydı da arzuhalcilere ihtiyaç duyulmasaydı ancak insanlar arzuhalcilere ihtiyaç duyuyor.Ve arzuhalcilerinde ortadan kaldırılması mahkemelerle halledilecek bir şey değil.Hukukun yanında toplum gerçeklerini de gözardı etmeyin lütfen.Doktor üfürükçü benzetmesinden ziyade; Eminönü'ndeki balıkçı benzetmesi daha uygun bu konuya kanımca.Balıkçıları en baş resmi olarak bir kararla toplatırsınız.1 ay sonra gizli gizli yaparlar ondan 1 ay sonra tekrar tezgah kurmaya başlarlar.Arzuhalcilerde böyle.Kaldırırsanız en baş gizli gizli müşteri arayacak daha sonra tekrar tezgaha açacaklardır.Ne yazapacaksınız arzuhalcilik yapana hapis cezası mı verilecek.Tabi ki hayır.O yüzden arzuhalcileri kaldırmak bir çözüm değil.Bu bir toplum gerçeği onun yerine mevzuatta uygun düzenlemeler yapılabilir.Nasıl ki Ağır ceza davası ile boşanma davasının ücreti farklıysa bir vesayet yada boşanma dilekçesiyle söz ettiğim basit bir trafik itiraz dilekçesinin ücreti de farklı olmalı.Bu dilekçe yazdırmanın 100 lira olması insanları hem hukuktan uzaklaştırır hem de arzuhalcilere yönlendirir.Ben yapıcı çözümler üretiyorum.Eğer dilekçe yazma ücreti tekrar düzenlenmezse insanlar arzuhalcilerin kapısını daha çok tırmalarlar.Ve de arzuhalcileri ortyadan kaldırırsanız toplumda zaten paragöz olarak bilinen avukatlar daha da kötü bir imaja bürünecek.

Ayrıca bana avukatlığa saygı konusunda tavsiye veren arkdaşımıza ve onunla aynı düşüncede olanlara sesleniyorum.Arzuhalcileri kaldırmanın mesleğinize saygı ve itbar kazandırıcağına mı inanıyorsunuz?Bence tam tersi olacaktır."Ah şu paragöz avukatlara bak bir dilekçe için amma para alıyorlar oysa arzuhalciler böyle miydi" diyecek halk.O yüzden sözümü yineliyorum.Çözüm arzuhalcileri kaldırmak değil.Mevzuatta yazan dilekçe yazma ücretini daha aşağı çekmektir.Aksi halde burada boş söz söylemekten başka bir şey yapamayacağız..