Mesajı Okuyun
Old 24-01-2012, 15:41   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.akinn
selamlar...
sulh hukuktaki davam iki defa mazeret bildirilmeden katılmadığımdan dolayı açılmamış sayıldı (H.M.K 150/6). dosyayı ben baştan beri takip etmemekteydim. dosyaya hakimiyetim sonlara doğru oldu. ilkine başka avukat ikincisine ise ben giremedim. ancak ben şunu sormak istiyorum. H.M.K 150/2 son cümlesinde ''geçerli bir özrü olmaksızın duruşmaya gelmeyen taraf,yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemez.'' şeklide bir düzenleme var. ben geçerli özrüm olarak şunu iddia etmekteyim: adanada tüm mahkemeler aynı bina çatısı altındaydı. ancak son 1 ayda bazı mahkemeler yeni binaya taşınmaya başladı. bunlardan bir tanesi de sulh hukuk mahkemeleri idi. önce asliye ticaret sonrada asliye hukuk mahkemeleri taşındı sıra sulh hukuk mahkemelerine gelirken benim duruşma günüm geldi. yeni binadaki mahkemelerin birinde işim varken ve daha duruşma saatime zaman da varken bina girişinde yer gösteren tabelalarda 9. katta sulh hukuk mahkemesi yazıyor, bende sulh hukuk mahkemesinin de taşındığını düşünüp işimi aceleye getirmeyip duruşma saatine kadar işimi halleder sonra 4 kat yukarıdaki sulh hukuk mahkemesine çıkıp duruşmaya girerim düşüncesiyle hareket edip duruşmama 2-3 dakika kala yukarı çıktığımda mahkemenin halen eski binada olduğunu öğrendim. kaleme ulaşacak numarada olmayınca koşa koşa eski binadaki duruşma salonuna gittim ama karşı tarafın avukatı 15 dk bekleme zahmetinde bulunmayıp davanın yokluğumda görülmesini isteyip takipsizlik dolayısıyla davanın açılmamış olmasını sağladı... BU NEDEN YANİ YER GÖSTEREN LEVHANIN OLMAYAN MAHKEMEYİ ORADA VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLMESİ H.M.K 150/2 deki son cümlesindeki geçerli bir özür olarak kabul edilebilinirmi? itiraz etsem itirazım haklı görünebilirmi? şimdiden teşekkürler...

Kararda HMK 150/6 nedeniyle mi, açılmamış sayılmasına karar verildiği yazılmaktadır.