Mesajı Okuyun
Old 16-06-2008, 12:26   #1
AVUKAT ŞÜKRAN

Varsayılan Bu kadar da olmaz ki/ Vekilin Görevi Kötüye Kullanması

Tüm meslektaşlara slm.Bugün yardım talebinde bulunan bir kadının anlattıkları kanımı dondurdu.Kadınının üzüntü ve çaresizliğini paylaşırsam belki yüküm hafifler.2001 yılında eşi ile yurtdışında iken eşinin tehditlerni ile konsolosluğa gidip boşanma için vekaletname vermiş.Karardan okuduğum kadarı ile vekaletnamede boşanmanın mali ve hukuki sonuçlarına ilişkin özel yetki verilmiş.Tarafların hiçbir zaman uğramadıkları bir ilçede boşanma davası açılmış. 2 avukatın imzası ile protokol düzenlenmiş.Kadının avukatı, davayı ve henüz 3 ve 4 yaşlarında 2 çocuğun velayetinin babaya verilmesini kabul etmiş.Eşya talebi olmamış.Tazminat ve nafakadan açıkça feragat etmiş.Tüm bunlar gerçekleştikten sonra hiç bir şey olmamış gibi adam kadın ve çocukları Türkiye'ye göndermiş.Kendisi de bir süre sonra gelerek başka bir kadınla evlenmiş ve çocukları kaçırdı diye eski eş hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Kadın, ailesi ona sahip çıkmadığından bir türlü iradesi dışında gerçekleşen boşanma ile ilgili yasal yollara başvuramamış.Avukatı ile görüşüp şikayetçi olacağını söylemiş ancak oradan da kovulmuş.Hizmetli olarak çalıştığı okuldan bir öğretmenin cesaretlendirmesi ile bugün bana geldi. Açıkçası elim ayağım kesildi.Beynim dondu.Velayetin el değiştirmesi için dava açmak geldi aklıma.Adli müzaharetten avukat atanması için kadını yönlendirdim.Adamın ve avukatın yaptığının yanına kar kalmamasını istiyorum ama.......