Mesajı Okuyun
Old 08-05-2008, 23:44   #5
Av.İlhan Akdağ

Varsayılan Trafik kazasında yaralanmaya bağlı tazminat davasında zamanaşımı

Merhabalar!
Benim de aynı konuda derdest bir maddi manevi tazminat davam var.2002 yılında müvekkile İETT otobüsü %100 kusurlu olarak çarpıyor. Müvekkil o zaman daha 17 yaşında. Haseki Hastanesi aynı gün durumunun basit bir tedaviyle düzelecek cinsten olduğunu basit şişme ve çizikler olduğunu söylüyor.Müvekkil ve babası aynı gün bu nedenle polis ifadesinde şöförden şikayetçi olmadıklarını söylüyorlar.
Ancak bir gün sonra beklenmedik bir gelişme oluyor. Müvekkilin bacağı şişmeye başlıyor. Ordan da müvekkili İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesine kaldırıyorlar. Müvekkil uzun süre hastanede yatıyor. Tedaviler sonuçsuz kalıyor ve sonuçta müvekkilin bacağı sakat kalıyor. Sinirler gelişmediğinden ve kopmuş olduğundan dolayı bir bacak kısa ve müvekkil topallayarak yürüyen sakat bir insan oluyor.Dolayısıyla da hayatı kararıyor.
Aradan yaklaşık 5 yıl geçtikten dava açmak üzere bize müracaat eden müvekkil için dava açmış bulunuyoruz. Davalı İETT, sigorta şirketi ve sürücü tarafın tek ve yegane savunması zamanaşımı. Biz tabi KTK 90. maddeye göre zamanaşımının dolmadığını savunmaktayız. TCK zamanaşımına göre daha uzun süre öngörülüyor. Ancak handikap şurada: Müvekkil şikayetçi olmadığı için ceza davası açılmamış. Hakim de ceza davasını sordu. Konu suç teşkil etmekte. Ancak ortada dava ve mahkumiyet vs. yok. Bu zamanaşımı konusunu detaylı ve somut bir şekilde açacak meslektaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca bana ve genç yaşta sakat kalan müvekkilime önerileriyle yardım edecek meslektaşlara ayrıca şimdiden teşekkür ederim.