Mesajı Okuyun
Old 19-08-2011, 09:03   #16
Av. Olkan ÖZKAN

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa Göktiğin KEKEVİ
Üstadım 11. maddeyi dikkatle okursan icra takiplernde ayrım olduğunu farkedersin. Ayrıca bugün düşük miktarlı takipler açtım ve yine 180 -TL üzerinden vekalet ücreti çıktı. Yani icra takipleri etkilenmiyor.....

Üstad, eğer sen de 12. maddeyi dikkatle okursan bir ayrım olmadığını farkedersin. 12. madde "tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımlar" diye başlıyor. tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünü okur isen en başta icra takiplerinin olduğunu görürsün. Kaldı ki 12. madde hukuk davaları ile icra takiplerindeki vekalet ücretlerine ilişkin olan kendinden önceki maddelerin "ortak" maddesi hükmünde olduğunu düşünüyorum. Nitekim Danıştay da böyle düşünse gerek ki sadece bu maddeye yönelik durdurma vermiş. Sizin takibinize 180 TL ücreti vekalet çıkartılması ise kararın henüz icralarda ve mahkemelerde uygulamaya dönüşmemiş olmasından kaynaklanmakta. Karar Haziran ayının sonunda verildi ama mahkemeler bile hala maktuya hükmediyor. Dolayısıyla Eylül ayında TBB asgari ücret komisyonu yeni bir düzenleme yapmadıkça adli tatil sonunda karara çıkacak dosyalarda bu kararın uygulanacağını düşünüyorum. Tabi bu arada icralarda uygulamaya geçebilirler.