Mesajı Okuyun
Old 18-08-2011, 22:25   #14
Av.Mustafa Göktiğin KEKEVİ

Alıntı:
Yazan Av. Olkan ÖZKAN
AAÜT 12 maddesi icra dava ayrımı gözetmemektedir. Zira madde, "hukuki yardım" dan bahsetmektedir. Konusu para ve para ile ölçülebilen hukuki yardımlarda bu karar uygulama alanı bulacağından icra takiplerinde de uygulanacağı kuşkusuzdur. Davalardaki uygulaması ise mesela iş mahkemelerideki hizmet tespiti davasında maktu vekalet ücretine ancak işçi ücret ve tazminat davalarında ise miktara göre oransal hesap yapılarak maktu ücretin altına düşülmek suretiyle vekalet ücretine hükmedilebilecektir. İlerleyen zamanlarda küçük miktarlı dava ve takipleri olan vatandaşlar avukat bulmakta güçlük çekeceklerdir.Hal böyle olunca meslektaşlarımız da haklı olarak yüksek yüzdelerle işi kabul etmek zorunda kalacak bundan da neticede vatandaş zarar görecektir. Dolayısıyla bu kararla vatandaş için adalet getirilmek istenmişse de hem avukatlık mesleğine zarar verilmiş olacak hemde hak arayan vatandaşın hakkına ulaşması zorlaştırılacaktır. Saygılarımla.
Üstadım 11. maddeyi dikkatle okursan icra takiplernde ayrım olduğunu farkedersin. Ayrıca bugün düşük miktarlı takipler açtım ve yine 180 -TL üzerinden vekalet ücreti çıktı. Yani icra takipleri etkilenmiyor.....