Mesajı Okuyun
Old 23-09-2006, 16:49   #6
ibreti

"60 Sıcak Gün..." ve sonrası... Size birşey hatırlatıyor mu "60 sıcak gün.." sözü?
----
70-80'li yıllarda TV'nin önüne oturur Yeşilçam filmleri izlerdim. Filmler birbirinin tekrarı gibiydi. Filmin üzerine abandırıldığı senaryo omurunun aynı olması bir yana, çok kere sahnelemeler bile aynı olurdu.

Yeşilçam filmleri izlemeyenler bol bol Amerikan filmi izlerdi. Biraz bıkkınlıktan, biraz da özentiden Amerikan filmlerin izlemeye başladım. Bir müddet sonra bir birinin tekrarı olması açısından Yeşilçam filmlerinden hiç bir farkının olmadığını görmeye başladm....

Gazetecilik mektebindeydim o vakit. Gelişen hevesle RD-TV bölümünü seçtim. Bu kez kamera arkasının eğitimini almaya başladım tabi. Eğitimini aldıkça daha bir ilgilenmeye başladım film vb. materyallerle.. Piyasaya giren hemen her filmi izlemeye başlamıştım. Reklamları bile hiç kaçırmıyordum.
Farkettim ki, kamera arkasından izliyorum. Sinema izleyicisinin aldığı keyifi alamıyordum. Aman şu geçişi nasıl yapmışlar? Şu sahne nasıl oluşturulmuş? Nerede senkron hatası var...? Falan filan...
---
80'li yıllardı.. "60 sıcak gün..." adıyla bir neşriyat çıktı piyasalara. Önce gazete tefrikası olarak.. Sonrasında kitap haline getirildi..
O zaman için Altan Erbulak ile evli olan Füsun Erbulak'ın ahmet Uğurlu ile birlikte marmariste geçirdikleri şehvet dolu zamanları anlatıyordu neşriyat. Hem de magazincilerin ağzından değil.. Bizzat Füsun Erbulak'ın ağzından.. Yani birinci elden..
O zamanlarda da "60 sıcak gün..." çok tartışıldı ve silinip gitti..
Silinip gitti lakin benzer ürünlerin piyasaya dolmasını da sağladı aynı zamanda.. Sonrasında çok 60 sıcak günler çıktı piyasaya..
Meclisin önünde donunu çıkarmaya kadar vardı iş..
Çünkü alıcısı vardı çünkü.
--
Şimdilerde de sövmek moda.. Kime ve neye sövülürse sövülsün, sövenlerin de karşı koyuyorum diyenlerinde alıcısı var...

Bakalım bu tartışmalar bizi gittiğimiz sondan kurtaracak mı?
Bindik bir alamete, gidiyoz kıyamete..
Bunu da kamera arkasından izliyorum.. Kim, hangi sahneyi, nerede, niçin, nasıl oluşturmuş gibi sorulara cevap arıyorum..

Saygılarımla...