Mesajı Okuyun
Old 11-06-2012, 17:31   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hacerlalesen
Müvekkilim 10 gün önce bir bina satın aldı, ancak binanın 2. ve 3. katı bir baba ve çocukları tarafından kullanılıyor. Kullanma sebepleri kira ilişkisine dayanmıyor, 2 satış öncesinde kendileri malik olduklarından dolayı hala çıkmamışlar. Müvekkilimden önceki ve daha önceki malikler şu an oturan kişileri çıkarmak istemişler ancak çıkartamamışlar. Herhalde bir çözüm bulamadıklarından ötürü müvekkilime bina satılmış. Müvekkilim burayı yıkıp yeniden bina yapmak maksadıyla satın almış. Eski oturan kişilerde kiracı değil. Yeni malik sıfatıyla ihtarname çeksem, hem arada kira ilişki yok, hem de müvekkilin bir ihtiyaç durumu söz konusu değil. Bildiğim kadarıyla ihtiyaç durumu olmadan tahliyeye karar verilemiyor. Aynı zamanda ihtarname çekeyim, hem 6 ay süre tanıyım hem de ortala bir kira bedeli belirleyip, bundan sonra bana ödeyin demek istiyorum, ancak bu durumda ödeme yaparlarsa, tahliye imkanı pek olmayacak herhalde.. Fuzuli işgal için kaymakamlığa müracaat etmek faydalı olabilir mi acaba? Veya müdahalenin men -i talepli dva açmak süreci çok uzatır mı? Kısa zamanda bu durumu çözüme kavuşturmak istiyorum. Bu tip dava ile karşılaşan ve davası sonuçlanan meslektaşlarım var mıdır acaba? Bu konuda yardımlarınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.

Sözettiğiniz kavramlar hep kira ilişkisini gerektirir. 3091 sayılı yasanın uygulanması da mümkün değil. Kira ilişkisi yok ise ihtar çekip süre vermek ve yine çıkmazlarsa elatmanın önlenmesi davası açmaktan başka çareniz yok.