Mesajı Okuyun
Old 17-09-2008, 13:44   #3
Av. Mehmet Toprak

TDK web sitesine girdim. Aile terimini aradım. Önce bulduğum tanımlara bakalım
1.)aile :Evlilik ve kan bağına, başka deyişle karı-koca, ana-baba-çocuklar, kardeşler vb. arasındaki ilişkilere dayalı olan bir toplum çekirdeği.
İng.: family Fr.: famille
Toplumbilim Terimleri

2.) aile: Erkeğin ve kadının çocuklarıyla oluşturdukları, iş bölümüne dayalı, küçük (çekirdek) ve büyük ya da dar ve geniş aile gibi tipleri olan toplumsal ve ekonomik temel birlik, a. bk. büyük aile, küçük aile.
İng.: family Fr.: famille Alm.: Familie
Budunbilim Terimleri Sözlüğü

3.) büyük aile: Büyükbaba ve büyük anne ile evli oğullarının, bunların karılarının ve çocuklarının birlikte oluşturdukları, aynı zamanda geniş aile diye de adlandırılan toplumsal ve ekonomik birlik.

4.) aile: Canlıların sınıflandırılmasında benzer cinslerin meydana getirdiği grup anlamında kullanılan terim.
İng.: family
Zootekni Terimleri Sözlüğü
5.) aile: Ortak özellikleri olan matematiksel nesneler kümesi. (Örneğin yüzeyler ailesi, operatörler ailesi gibi.)
İng.: family Fr.: famille Alm.: Familie Dgr.: aile
Matematik Terimleri Sözlüğü
6.) aile: Canlı organizmaların sistematik sınıflandırılmasında benzer cinslerin bir araya gelmesiyle oluşan kategori, familya.
İng.: family
Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

Bu tanımlarda yer alan en önemli ortak nokta : benzer ve ortak özelliklere sahip olanların çeşitli gerekçelerle bir araya gelmesi. Bu birliğin temelinde toplumsal ve ekonomik gereklilikler olabiliyor.
Sözlük böyle dese de bana göre bu gereklilikler ortadan kalsa bile devam edebilen birlikler aile olarak tanımlanabilir.