Mesajı Okuyun
Old 04-05-2004, 15:33   #12
nursel citil

Hayatın tüm yönlerini, boyutlarını içine alarak düzenlemek zorunda olduğu için hukuk sisteminin karmaşık olması bir zorunluluktur. Hukuk kuralları ulusal, uluslar arası çok çeşitli ilişkileri düzenlemek durumundadır ve değişen ihtiyaçlara cevap verebilmesi için de değişmek ve gelişmek zorundadır.
Halkın hukukçular kadar hukuktan haberdar olması mümkün değil. Gelişmeleri takip etmekte hukukçular zorlanırken halkın bunları gerçekleştirmesi mümkün değil, yani hukukçulara mutlaka ihtiyaç var ve olacak.
Halkın haklarından haberdar olması, her hangi bir sorunla karşılaştığında ne yapacağını bilmesi gerekir. Halk hukuk hakkında bilgi sahibi olursa geleneksel olarak büyüklerinden gördüğü ilkel yöntemleri değil çağdaş hukuk sistemindeki düzenlemeleri gerçekleştirmeye çalışacaktır. Bu sadece hukuk alanında değil diğer çağdaş yaşam ile ilgili konular için de geçerlidir. Ben hukukçu olduğum için sadece hukuk boyutu açısından durumu belirttim. Hukuk hakkında hayatlarını ilgilendiren genel bilgiler orta öğretim düzeyinde verilebilir. İnsanların cahilliğinden yararlanarak onları kolaylıkla yönlendirme, dolandırma gibi olaylar bilgisizlikten meydana gelmektedir. Bu arada eğitilmediği için nice dahinin farkedilememesi durumu ile de karşı karşıyayız.Çağdaş eğitim ve öğretimden hiç kimseye zarar gelmez, aksine hepimizin kazancı olur.