Mesajı Okuyun
Old 30-04-2004, 20:47   #9
ragıp

bizim gibi feodal ve okuma alışkanlığı az olan ülkelerde maalesef insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktadır. Zira bilmek toplumun yaşlı ve ileri gelenlerine özgü bir şeydir. köylerde bile yönetim ihtiyar heyetindedir. niye ihtiyar? gençler bilgi sahibi değil mi? konumuza gelelim.

bu alışkanlık yani bilmeden fikir sahibi olma alışkanlığı çoğu zaman biz hukukçuların da karşısına çıkmakta." toplum içersinde nirisi bir avukata fikir soruyor. daha avukat konuyu anlatamadan, başka insanlar ne olması gerektiğini anlatmaya başlıyor" böyle bir olay hangimizin başına gelmedi. ama bilgi sahibi olmak farklı. başı ğrıyan herkes, eczaneden aspirin alabilir. ama baş ağrısının sebeplerini araştırmak ve tedavi yöntemleri tıbbın işidir.
keza, her kes veraset ilamı için dilekçe yazıp mahkemeye verebilir. ama miras hissselerine, nesebe vs. ilişkin bir problem olduğunda bunu çözecek hukukçulardır.
Bencillik yapmıyorum. halkın her konuda olduğu gibi hukuk konusunda da bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. benim yaşıtlarım bilir. eskiden yurttaşlık bilgisi dersi vardı. burada ilkokul ve orta okul öğrencilerine asgari hukuk ve sosyal yaşam kuralları öğretilirdi. sonra kaldırıldı.
sonuç olarak halkın biraz hukuktan haberi olmalı ama davaları profesyonellerin görmesi uygun olacaktır. halkın hukuk bilgisi artarsa belki, hukuk ve insan hakları ihlallerine de göz yummaz