Mesajı Okuyun
Old 24-03-2004, 13:00   #2
buketoz

Sayın Nursel Hanım,
Bence vatandaşlar temel konuları bilseler yeterli. Detaya inip de konuyu ayrıntılarıyla bilmelerine gerek olmadığını düşünüyorum.
Malum ülkemizde müvekkillerin pek çoğu avukattan daha çok avukat ve herşeyi bilirlerse bizim işimiz çok zorlaşacak.
Ben şahsen kendi müvekkilllerime bilmeleri gereken şeyleri söylüyorum. Mesela para ödendiği zaman mutlaka makbuz almaları gerektiğini, senedin tam olarak nasıl doldurulması gerektiği gibi bilgileri söylüyorum. Bu bilgileri bilmeleri onların avukatı olarak benim de işimi kolaylaştıracak ve onların daha sağlam iş yapmalarını sağlayacak konular. Ama onlara Yargıtay kararlarına göre nasıl karar verildiğini veya davanın hukuki ayrıntılarını anlatmaya gerek görmüyorum. Bu konulara merakı olan müvekkillerime bazen ayrıntılı açıklamalar yaptığım da oluyor ama bu yaptığımın da doğru bir davranış olduğunu düşünmüyorum.
Bence burada tartışılması gereken bir konu bizim yaptığımız işin izlediğimiz yolların meslek sırrı olup olmadığı. Hukuksal açıdan izlenmesi gereken yol veya yollar müvekkile ifşa edilmeli mi veya ne kadarı ifşa edilmeli? Herşeyi ayrıntısıyla anlatırsak müvekkil davayı tek başına takip etme ve bizi saf dışı bırakma yolunu seçebilir.
Müvekkil içinden çıkılması çok güç bir durumda olduğunu düşünürken hukuksal olarak çok kolay bir işlemle bu sorun ortadan kaldırılabilir iken yapacağımız işin ayrıntılarını müvekkile açıklamamız halinde müvekkil, yaptığımız işin çok basit olduğunu, hiç uğraş ve emek gerektirmediğini düşünüp "altı üstü 2 satır dilekçe yazdı ve sorunu çözdü, meğerse çok basitmiş" deyip onca yıl aldığımız eğitimi, emeğimizi ve tecrübelerimizi hiçe sayabilir.
Bilgisayarımız bozulduğu zaman tamirci çağırıyoruz ve çalışmayan bilgisayarı 5 dakikada yapıyor. Burada biz ona "nasıl yaptın" gibi bir soru yöneltmiyoruz. "ne olmuş bilgisayara neden çalışmıyormuş" gibi sorular yöneltiyoruz. Tamirci de bir daha sorun çıkmaması için bundan sonra şu şekilde kullanın diye bizi uyarıyor. Bence bizim işimiz de bunun gibi. Müvekkil aydınlatılmalı, nasıl davranırsa hukuka uygun davranmış olacağı söylenmeli ama çözümü konusunda ayrıntıya girilmemeli.
Saygılarımla