Mesajı Okuyun
Old 28-10-2003, 15:02   #16
av.külcü

Soru

Alıntı:
Diğer fakültelerin ve oralardan mezun olacak insanların durumu beni hiç rahatsız etmiyor.. Ancak mezun olduğunda görevi adalet dağıtmak, adaletin tecellisini sağlamak olan insanların daha okulun başında böylesi bir adaletsizlikle geleceklerini planlamaları bana hiç doğru gelmiyor..Sanki bu durum o hukukçuların yaşam felsefelerini, psikolojik durumlarını da etkilermiş gibi geliyor bana..

Alıntı:
Ve Sevgili Seferino,Sana özel üniversitelerden arkadaş edinmeni tavsiye ederim. Göreceksin ki çok yanılıyorsun

Sevgili Juris;
Bana neden bu tavsiyede bulunduğunu anlayamadım doğrusu.. Özel üniversiteden arkadaş edinirsem düşüncelerimin değişeceğini sanıyorsan yanılıyorsun derim sana.. Yine aynı görüşteyim;
Meselenin özünde yatan fırsat eşitliği meselesidir, aynı kalitede iki insandan birine parası olduğu için okuma imkanı vereceksin diğerine parası olmadığı için kusura bakma sen üniversiteyi kazanamadın paranda yok otur lise mezunu olarak bekle diyeceksin.. Bu bence doğru değil.. Özel üniversitede okuyan herkesle arkadaş olsam da doğru değil, hiç doğru olmayacak..

Ben özel üniversitede öğretim kalitesi düşük demiyorum ki..
Ben özel üniversitelerin hocaları kalitesiz demiyorum ki..
Ben devlet üniversitesinde okuyanlar daha iyi özel üniversitede okuyanlar kötü demiyorum ki..
Ben fırsat eşitsizliğinden yakınıyorum.. Bir örnekle açıklamaya çalışayım.. (Bu yıl kaç puan oldu bilmiyorum ama misal) Hukuk Fakültesine giriş puanı olarak özel üniversite 200 puanı yeterli buluyorsa devlet üniversitesi de 450 puanla değil 200 puanla öğrenci alsın.. O zaman parası olan gitsin özel üniversitede okusun ama olmayan da devlet üniversitesinde okuyabilsin.. Yoksa bir yanda 449 puan aldığı için Hukuk Fakültesine giremeyen insanlar diğer yanda 200 puanla Hukuk Fakültesini okuyan insanların olması -yineliyorum- mezun olduğunda görevi adalet dağıtmak olan birinin daha okulun başında adaletsizliğin bazen faydalı olduğuna düşünmesine sebep olur..
Özel üniversiteden arkadaşa gelince çok şükür eksiğim yok, yeterli arkadaşa sahibim, özel üniversiteli, devlet üniversiteli yada üniversitesiz.. Ve ne mutlu ki arkadaşlarımla aynı düşüncelere sahibim
Umarım bu mesajımda silinmez ve yayınlanır.