Mesajı Okuyun
Old 01-08-2012, 11:46   #1
tbbavukat

Varsayılan Adli Tatil - Süreler

Sayın Meslektaşlarım;

Müvekkil hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açılmış ve müvekkil e-devletten haberdar olduktan sonra mahkemeye gidip, dosyadan fotokopi almak istediğini belirtir dilekçe ile dosyadan fotokopi almıştır. Müvekkilin dosyaya sunduğu dilekçe ve adli tatil dikkate alındığında süreli işlerin adli tatil bitminden sonra bir hafta uzadığını düşünüyorum. Yanlışım var mıdır?

İkinci sorum da yine adli tatil ile ilgili. Müvekkil hakkında nafaka hükümlerine aykırı davranmadan dolayı 3 ay hapsen tazyik cezası çıkmış. Karar kendisine adli tatilde tebliğ edilmiş ve 7 günlük süre geçtikten sonra bana konuyla ilgili bilgi verdi. İcra ceza mahkemesinin verdiği hapsen tazyik cezasına itiraz süremin de aynı şekilde adli tatil bitiminden sonraki 3. günün sonuna kadar uzadığını düşünüyorum. Yine siz meslektaşlarıma teyit ettirmek istedim.

İtiraf etmek gerekirse daha önce adli tatili umursamadan hep süresinde dilekçelerimi verirdim. Şimdi ihtiyaç olunca yabancısı olduğum bu adli tatil konusunda teyitinize ihtiyaç duyuyorum.