Mesajı Okuyun
Old 29-08-2008, 11:54   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın nephilis

Kanuna göre eski kiracıların kiralananı yeni hali ile ve yeni kira bedeli ile kiralamaya hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle yeni kirayı kiralayanın belirlemesi ve eski kiracıya bu bedel ile birlikte teklifte bulunması gerekir.

Bir başka deyişle, eski kiracılar arasında açık arttırma yapmak mümkün değildir. Tercih hakkını kullandırmak için kira bedelinin belirli olması gerekir.

Saygılarımla

Sayın Av. Armağan Konyalı,

Yukarıdaki mesajda "eski kiracılar arasında açık arttırma yapmak mümkün değildir" dediğiniz için kararı yayınladım. HGK kararda ihale yapılabileceğini belirlemiştir. Üstelik ihale herkese açık yapılmıştır. Sizin olayınızda ise, sadece eski kiracılar arasında ihale yapılacaktır. Hakkaniyete en uygun çözüm bu olmalıdır. Yargıtay’ın diğer kararlarından da anladığım kadarıyla, esas olan idarenin “iyiniyetli” olup olmadığıdır. İdare 2 işyerini 5 kişiye bölemeyeceğine göre, en makul ve iyiniyetli çözüm aralarında ihale yapmaktır. Açık artırmanın neden herkese açık olmadığı yolunda gelecek olan eleştirilere(Veya davalara )de, 6570 S.K.nun 15 inci maddesindeki zorunluluktan bahsedilecektir.

Kazancı’da konuyla ilgili az sayıda karar bulunmaktadır. Eğer konuyla doğrudan ilgili bir karar bulabilseydim, onu yayınlayacaktım. Bulamadığım için “Yol Gösterecek Karar” başlığı altında bunu yayınladım. Sayın adnan koray’ın yayınladığı ve sonradan sildiği kararı da okumuştum. Bence o karar da ihale yapılabileceğini göstermektedir.