Mesajı Okuyun
Old 02-03-2009, 09:55   #11
Av. İbrahim YİĞİT

Sayın Özoğul."İşe iade davası devam ederken işverenin gel başla çağrısına riayet edilmesi gerekir. Dolayısıyla müvekkilinize git başla demeniz son derece yerinde bir hareket olmuş. Aksi halde Mahkeme ya da Yargıtay, işe iade talebi samimi değil diyerek davanın reddedilmesi gerektiğini söylerdi" diyorsunuz. Yasal bir dayanak ya da bir Yargıtay kararı varmıdır bu doğrultuda. Ben naçizane şöyle düşünüyorum konuda; sen işveren olarak elindeki otoriteyi kullanarak işçine kabul edemeyeceği teklifte bulunuyorsun. Örneğin 5 liraya çalışıyorsa bundan böyle 4 liraya çalışacaksınız,ve/veya ekonomik kriz var bundan böyle primleriniz asgari ücretten gösterilecek diye, v.s. işçin ben bunu kabul etmiyorum diyince iş akdini feshediyorsun. İşçin yasal hakkını kullanıp işe iade davası açtığında papucun pahalı geldiği görünce ihtar çekip samimi isen gel başla diyeceksin. Bu yasanın özüne uymaz bence. İşçin itiraz etmese sen işveren olarak kötü niyetine kavuşmuş, daha fazla kar etmiş olacaksın. Ben, itiraz etmeme ihtimaline göre böyle bir yol düşündüğünü kabul ederim. Bu nedenle de davadan sonraki işe iade talebini samimi bulmam. Sadece sesli düşündüm.. Kolay gelsin.