Mesajı Okuyun
Old 08-03-2007, 19:35   #4
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
Sn.ünzile,
...Kutsal metinlerin kadınla erkeği eşitsiz olarak tanımladığını ima eden görüşünüze kesinlikle katılmıyorum. O metinleri hepimiz okuyor ve farklı şeyler algılıyoruz. İnancınızı tartışamam; ancak benim veya üçüncü kişilerin böyle düşündüklerini de varsayamazsınız...Benim inancıma göre: her birey kendi okur, anladığını uygular ve bundan sadece ve sadece kendisi sorumludur.

Sayın Hekimbaşı böyle bir imada bulunduğumu hissetmeniz normal ki gerçekten öyle düşünüyorum ama bunu mesajıma yazmış olmam üçüncü kişilerin de böyle düşündüğüne inanmam anlamına gelmez kesinlikle.Bence de her birey kendi okur,uygular ve söyler ve anlatır.Bu kişinin herkesi böyle düşünmeye çağırması ya da herkesin böyle düşündüğünü varsayması anlamına gelmez.

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
Bebekleri öldüren ve şeytanla özdeşleştirilen bir efsanevi kişiliğin ilk feminist olarak tanımlanması; nasıl söyleyeyim, beni şaşkınlıklar içerisinde bıraktı.

Bu Lilithle ilgili pek çok efsaneye yapılan yorumların kendi içlerinde taşıdıkları ciddi bir çelişki maalesef.Lillth'in bir şeytan ya da bebek cellatı olarak adlandırılması erkeğe karşı itaatsizlik sergileyen bir kadının bugün de başına gelebilecek şeylerden çok farklı değil maalesef.Efsanelerde,masallarda ya da gerçek hikayelerde cadılar hep kadın değilmidir,yakılan hep onlar değil midir?

Sn. Hekimbaşı katkınız için gerçekten teşekkür ederim.Bu arada Lilith'in Musevi ve Hristiyan literatürüne nasıl girdiğine dair beni bir şekilde bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.Tekrar teşekkürler

Saygılar