Mesajı Okuyun
Old 04-07-2019, 12:37   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
merhabalar değerli meslektaşlarım.
sıkıntı yaşadığım bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

müvekkil türkmenistan vatandaşı. aracı alkollü kullandığı gerekçesiyle kendi ülkesinden almış olduğu sürücü belgesine 6 aylığına el konuldu. ve ayrıca müvekkile ceza davası açıldı.

açılan ceza davasından beraat etti. suçsuz olduğu anlaşıldı. arsız polis vakası yine hepimiz yaşamışızdır. neyse.

şimdi de müvekkilin sürücü belgesine el konulalı 7 ayı geçti diye biz emniyetten iadesini talep ettik. müvekkil karakola gitti ve oradaki polisler seni arayacağız 1 ay sonra gel falan demişler. ondan sonra müvekkil 2-3 defa daha gitti ama yine geçiştiriyorlar, arıyoruz bakıyoruz diyorlar. en son ben gittim tutanak tutalım kaybettiğinize dair böyle olmaz falan dedim 3 gün süre istedi, numaramı aldı ancak hala dönüş yapmadı. muhtemelen oraya gittiğimde de tutanak tutmak istemeyecektir. ve sürücü belgesi yine bulunmamış olacak. yine süre isteyecek vs.

bu durumda ne yapmam gerekir? suç duyurusu olabilir mi zimmet ya da görevi kötüye kullanma ya da cimer başvurusu mu başka bir şey mi bilmiyorum. müvekkilimin kartını kötü amaçlarda da kullanabilirler. her türlü ihtimale karşı müvekkilin haklarını korumak adına hukuken neler yapabilirim? ya da ne yapmam gerekir?

şimdiden teşekkürler.
Sayın ihtopakgoz;

Sayın Av. Ahmet ÖZDEMİR'e ilaveten şunu eklemeliyim: Tutanak tutmak zorunda değilsiniz. İlgili emniyet birimine sürücü belgesini talep ettiğiniz bir dilekçe ile başvuruda bulunun. Yasal süre içerisinde dönüş yapılmaz yahut kaybolduğuna vs. dair olumsuz dönüş yapılırsa bu durumda yasal yollara başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla...