Mesajı Okuyun
Old 16-02-2003, 11:13   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhabalar,

Birçok mevzuatta olduğu gibi yeni medeni Kanunumuzda da ciddi hatalar mevcuttur. Dil yetersizliğinden tutun hukuk tekniğine kadar sayılamayacak gaf düzeyinde hatalar çıkarmak zor değildir. Hukuk devleti savı ile ortaya çıkmış, en azından hukuk diye diye hukuk'u ayaklar altına almış bir toplumun ferdi olarak, hele ki bir de hasbelkader hukuk uygulayıcı sıfatıyla yaşıyorsak; inim inim inleyerek mezara gideceğiz demektir.

Hukuk akademisyenleri, hukuk uygulayıcıları ve hatta genel ifade ile hukuk fakülteleri neden kanun yapma tekniği adı altında ya da benzeri başlık altında bir ders vermezler, alma ihtiyacı duymazlar..

Resmen hukuk katlediliyor.. Sözüm ona mecliste komisyonlar kuruluyor, bu komisyonlar çeşitli kaynaklardan (!) veri ve görüş toplayıp tasarıları inceliyor ve çeşitli tuhaflıklara neden oluyorlar.. Kanun, Tüzik... KHK.. al başına bin bela.. Mahkeme, Yargıtay/Danıştay, Mahkeme, Yargıtay/Danıştay...

Alıntı:
Yasanın 3. Maddesi Aile mahkemeleri hâkimlerinin nitelikleri ve atanmalarını düzenlemiştir.Bu düzenlemede"evli ve çocuk sahibi, otuz yaşını doldurmuş ve tercihan aile hukuku alanında lisansüstü eğitim yapmış olan hâkimler "

Bu alıntı hükmün tartışalabilir bir yanı yoktur. Çünkü; herşeyden evvel ifade bozuktur. Tercih kelimesi neden cümlenin başında yer almaz da ''lisans üstü eğitim'' şartının başına eklenir..

Cümleye şu şekilde başlansa bu itirazlar sanıyorum olmayacaktı.. :

Aile mahkemeleri "tercihan evli ve çocuk sahibi, otuz yaşını doldurmuş ve aile hukuku alanında lisansüstü eğitim yapmış olan hâkimler " den oluşturulur..

Bunu ifade etmek zor olmasa gerektir. Kanun koyucu illa da evli ve çocuk sahibi arıyorsa, hakimlerimizin yeterli olgunlukta olmadığını peşinen kabul ediyor anlamı çıkar ki bu felakettir..

Hakim kime denir, hakimlik kriterleri nelerdir, hakimlik mesleği ile aile reisliğinin farkı nedir? gibi soruları ortaya atarsak, Türkiye' de yadırganmayacak anlamı çıkar...

Kanun nasıl yapılır? Nasıl yapılmalıdır?

Selam ve saygılarımla..

Av. Mehmet Saim Tikici