Mesajı Okuyun
Old 16-06-2011, 10:27   #10
Admin

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Hukukçu milletvekilleri hukukçuları kollamasın zaten.
Üstadıma aynen katılıyorum. Adı üstünde onlar "MİLLET vekili", kollamaları gereken de millet.

Hukukçu milletvekillerinin hukukçulara bir yararı olmasının gerektiğinin düşünülmesini ben kendi adıma kabul edemiyorum. Tabii aynı bağlamda X mesleğinden diğer milletvekillerinin X mesleğine, Y grubundan milletvekilerinin Y grubuna faydası olması gerektiğinin düşünülmesini kabul edemediğim gibi.

Hukukçu milletvekillerinin mutlaka mecliste mesleki bir yararlılıkları olacaksa, bunun hukukçu meslek gruplarına yönelik değil hukuk sistemine yönelik olması gerekir. Öte yandan son yıllarda yapılmış yeni kanunların tekniğine bakarsak, geçmiş dönemdeki hukukçu milletvekillerinin bu konuda anlamlı bir katkı sağlayamadıklarını düşünmek de bence olası.

Ve bu haber açısından bence yine irdelenmesi gereken bir durum, hukukçuların siyasete ve milletvekilliğine olan yoğun "ilgisi". Hukuk - en azından benim gözümde- siyasetten en fazla bağımsız ve arınmış olması gereken bir alan, dolayısıyla hukukçuların siyasete bu kadar meraklı olmalarını ben kendi adıma her zaman ilginç bulmuşumdur. Teorik olarak düşünüldüğünde mecliste en yoğun olması gereken grubun siyasi bilgiler veya kamu yönetimi mezunları olması beklenir, zira onların alanı siyasete çok yakın, hatta siyasetçi olmak için eğitildiklerini söylemek bile olası ama siyaset dahil, her türlü kişisel görüşten arınmış olmayı temsil eden hukuk cübbesinin sahiplerinin, cüppeyi vestiyere asar asmaz, soluğu mecliste almaları bence sosyolojik olarak irdelenmesi gereken bir durum.

Siyasete eğilimli meslektaşlarımızın alınmamasını özellikle rica ederim, bu durumu eleştirmiyorum, sadece kişisel olarak ilginç bulduğum tesbitini paylaşmak istedim.