Mesajı Okuyun
Old 24-11-2010, 18:11   #3
evcara

Soru Soru

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Belediye sınırı içindeki açık alanların kiralanması 6570 sayılı kanun kapsamı dışındadır. Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

Genel kurallar aşağıdaki gibidir:

6570 sayılı kanun kapsamında kalanlar = belediye sınırı içinde olmalı ve musakkaf ( üstü örtülü)olmalı

6570 sayılı kanun kapsamında kalmayanlar= belediye sınırı içinde olmamalı veya musakkaf (üstü örtülü) olmamalı.

Musakkaflar= plana projeye göre yapılmış; temeli olan; sürekli kullanmak amacıyla yapılmış çatılı binalar

Gayrı musakkaflar = arsalar, tarlalar, çardaklar, geçici olarak yapılmış derme çatma barakalar, kaldırımdaki büfeler, başka yerde imal edilmiş ve sonra oraya taşınmış temelsiz yapılar

Örnekler :
Belediye sınırı içinde arsa : üstü açık olduğundan 6570 sk kapsamında değil.
Belediye sınırı dışında arsa veya dükkan : Belediye sınırı dışında olduğundan 6570 k kanun kapsamında değil.
Belediye sınırı içinde arsa olarak kiraya verilmiş yere sonradan yapılan bina : 6570 sk kanun kapsamında değil.

Saygılarımla

Merhaba,

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.
Konu çok uzun zaman önce açılmış, umarım mesajım görülebilir.

Bu kapsamda benim de sormak istediklerim vardı.

Öncelikle,

"Belediye sınırı içinde arsa olarak kiraya verilmiş yere sonradan yapılan bina : 6570 sk kanun kapsamında değil." Şeklindeki ifadeniz ile ilgili olarak;

İfadenizden tarafların ortak iradesi ile yapılsa dahi arsa olarak kiralanan yere sonradan yapılan binanın 6570'e tabi olmayacağını anlıyorum. Acaba yanlış mı düşünüyorum?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 2005/6-181E. 2005/208K. sayılı kararında "Başlangıçta boş arsa olarak kiralanan yere tarafların ortak iradeleri ile ve sözleşmede güdülen amaç çerçevesinde sabit bir yapı yapılmış ise, taraflar arasındaki uyuşmazlık 6570 sayılı yasaya göre çözümlenmelidir." ifadesi yer alıyor. Kiralanan arsa üzerinde daha sonradan yapılan sabit binanın tarafların iradesi ile mi yapıldığı yoksa kiracının kendisine tanınmış açık bir yetki olmaksızın mı yaptırdığı binalar arasında 6570 sayılı kanuna tabi olup olmama konusunda ayrım yapıyor.

Bu durumda biraz kafam karıştı açıkçası.

Diğer sorum ise şu şekilde:

Musakkaflar "plana projeye göre yapılmış; temeli olan; sürekli kullanmak amacıyla yapılmış çatılı binalar" olarak tanımlanıyor. Peki tarafların anlaşması üzerine, mutabık kalınan projeye göre arsa üzerine inşaasına başlanan ancak henüz tamamlanmamış olan bina inşaatını da musakkaf olarak mı değerlendirmeliyiz, yoksa bunlar henüz bu vasfı kazanamamışlar mıdır?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi günler.