Mesajı Okuyun
Old 09-02-2011, 18:57   #1
Av. Ezgi Olça

Varsayılan kasten adam öldürme, teşebbüs ve azmettirmeye dair

İyi akşamlar ben bir olay hakkında fikrinizi almak istiyordum.Olay şu;A birini öldürmesi için B ile 30.000tl ye anlaşır.A içinde öldürülecek kişinin fotoğrafı adresi ve ön ödeme olarak 5.000 tl olan zarfı B ye verir.B evine gider ve durumu en yakın arkadaşı C ye anlatır ve aynı gece yakalanıp cezalandırılmaktan korkan B öldürme işinden vazgeçer.Oğlu ölümcül hasta olan ve oğlunu kurtarmak için paraya ihtiyacı olan C B nin evinde tesadüfen içinde 5.000tl,adres ve fotoğraf olan zarfı görür.Zarfı alır ve öldürülmek istenilen kişiyi öldürür.Daha sonra A'ya giderek mağduru öldürdüğünü ona 25.000tlyi vermesini aksi taktirde onu da öldüreceğini söyler.Bunun üzerine korkan A da C ye 25.000tl yi verir.A B ve C nin cezai sorumluluklarnı açıklayınız.Burada benim şahşi görüşüm A'nın amettirmeden dolayı dolaylı fail olarak tıpkı fail gibi kasten adam öldürmeden ceza alması yönündedir.Çünkü niyeti ve netice gelişmelerde farklılık olmasına rağman uyuşuyor ve ceza hukukunun kişinin içindeki ortaya çıkan kötü niyetin ıslahı şeklinde düşünüldüğüne göre fail olarak ceza alması yönündedir tck 38 e göre ve tck 37/2 de belirtildiği üzere başkasını adam öldürmek için kulllanan kişi tıpkı fail gibi ceza alması yönündedir.sizce burada olayların Anın iradesi dışında farklı olarak geliştiğini ne illiyet bağının kopması dolayısıyla Aya cezasızlık verilebilir mi? Ayrıca bana göre B nin sorumluluğuteşebbüz aşamasındaddır karar aşaması tamamdır ve icra hareketleri olarak ben adres ve paranın alınmasını kabul ederim zaten cezalandırlmaktan korktuğu için göünüllü vazgeçme hükümlerinden yararlanamaz.Sizce burada teşebbüs var mıdır?Üçüncü olarak C nin sorumlulunun kasten adam öldürme yönünde olduğunu düşünüyorum sonuçta her ne kadar oğlu ölümcül hasta da olsa ızdırar hali hakların yarışmasından ve iki tarafta da insan olduğundan kabul edilemez.Ayrıca cebir ve hırsızlık ile A dan 25.000tlyi alması birleşik suçu oluşturup yağma suçundan ve de B nin evindeki zarfı gizlice alması dolayısıyla hırsızlıktan içtima uygulanıp cezalandırılması gerektiği görüşündeyim.sizlerin bu olayın çözümü için görüşlerinizi almak istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim..