Mesajı Okuyun
Old 11-06-2018, 11:28   #1
Av. Ayşe Yasemin

Varsayılan Tüzüğüne ulaşılamayan ve resmi kayıtlarda var olmayan derneğe ait tapu kaydı ve belediyenin haksız işgali

Merhabalar mesleğe yeni başlamış taze bi avukat olarak bu sitede ilk konu açışım. Bir hatam olursa şimdiden affola.

Benim siz meslektaşlarıma sorum; başlıktan da anlaşılacağı üzere, tüzüğüne ulaşamadığım, il dernek genel müdürlüğü kayıtlarında da adına rastlanılmayan dernek adına bir tapu senedi var elimde. Şöyle ki; Cami derneği olarak faaliyet sürdüren işbu dernek 1980li yılların başında 'ilgilenilmediği' gerekçesiyle kapanmış. Aradan geçen bir iki yılın ardından (1984 tarihinde) başka bir dernek kurulmuş ve cam faaliyetlerini bu dernek aracılığı ile sürdürmüş. Ben şimdi belediyenin park olarak kullandığı bu arsa hakkında dava açmak istiyorum. Ancak tapu senedinde yer alan dernek yok. Anlaşılan resmi kayıtlarda hiç olmamış. İl dernek Genel Müdürlüğü fesih edilmiş dahi olsa kayıtlarda görünür böyle bir dernek yok diyor ancak tapu senedi var?? Bana dediklerine istinaden ben onlardan bu iki derneğin aslında aynı olduğuna dair resmi yazı istedim. Bu yazı ile tapuda düzeltme işlemi yaptıktan sonra davamı açarım diye düşündüm. Ancak tapu senedinde edinme tarihi 1969 yılı, oysa şu anki derneğin kuruluş yılı kayıtlarda 1984 görünüyor.

Bu arada Dernekler Kanunu inceledim. 2002 tarihli bir kararda tüzüğe ulaşılamıyorsa kanun madde 55e göre devlete kalır diyor. Ancak 2004 sayılı Dernekler Kanununda böyle bir madde yok.

Bu işin içinden nasıl çıkacağım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.