Mesajı Okuyun
Old 26-06-2014, 10:42   #1
Av. Onur Kavilcioğlu

Rahatsiz Dosyaya vekalet sunmayan Avukata İcra emri gönderilmesi

Herkese Merhabalar,

Tüketici Sorunları ilçe hakem heyetinden aldığımız bir kararı ilamlı icra yolu ile takibe koyduk. Ancak takibi hazırlarken bankanın vekili olmamasına rağmen yanlışlıkla icra emrini bir Avukata gönderdik. Bu meslektaşımız hakem heyeti dosyasına vekalet sunmamıştı. Biz buna dikkat etmeyerek icra emrini bu Avukat meslektaşa çıkarttık. Meslektaşımızda icra emrini alır almaz iade etmek yerine İcra Hukuk Mahkemesinde icra emrinin iptali davası açmış. Mahkeme de meslektaşımızı haklı bulmuş ve icra emrini iptal etmekle birlikte bizim aleyhimize 300,00 TL karşı vekil ücretine hükmetmiş ve bu kararı temyiz yolu açık olmak üzere vermiş.

Ben bu kararı temyiz etmeyi düşünüyorum. Aklımdaki gerekçeler şunlar;
-Vekilin bu davayı açmakta hukuki yararı yoktur.
-Vekil arkadaşımız ben bankanın vekili değilim diyor ancak bankanın vekaletnamesi ile icra emrinin iptali davası açıyor. Elindeki vekaleti incelediğimiz zaman ise, açılmış ve açılacak dava ve takiplerde bankayı temsil etmeye yetkili olduğu yazıyor. dolayısıyla, her ne kadar vekaleti dosyaya sunmamış olsa da elindeki vekalete göre bankanın vekili olarak atanmış bulunmakta.

Bu noktada sizlerin başına benzer bir durum geldi ise veyahut aklınıza gelen bir öneriniz var ise paylaşırsanız çok sevinirim.