Mesajı Okuyun
Old 18-12-2009, 11:59   #2
uye8490

Sayın konuk,

Eşinizin size karşı açmış olduğu boşanma davasında dilekçe tarafınıza tebliğ edildiyse bu davaya cevap vermek suretiyle nafaka tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuğun velayetinin size verilmesini de talep edebilirsiniz.

Polis tarafından aranma kararı demişsiniz.Dosyanın içeriğini bilmemekle beraber sizin aranma kararı olarak nitelendirdiğiniz işlemin bir sosyal ve ekonomik durum araştırması olduğunu düşünüyoruz.Boşanma davası açıldıktan sonra mahkemeler tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının araştırılması için ilgili kolluk birimine yazı gönderirler.Bu araştırma neticesinde elde edilen bilgi nafaka,tazminat ve velayet konusunda karar verilirken göz önünde bulundurulur.

Velayet konusunda karar verilirken mahkemelerin göz önünde bulundurduğu en önemli ölçüt çocuğun yüksek yararıdır.

Anlattığınız kadarıyla çocuğun velayetinin eşinizde kalması çocuk açısından bir takım sakıncalara sebebiyet verebilir.Bu sakıncaların ne olduğunu delilleriyle beraber mahkemeye sunmanız halinde mahkeme bunları göz önünde bulunduracaktır.

Evi terk etmiş olmanız tek başına velayet hakkının sizden alınmasına neden olmaz.

Yeni adresinizin bilnmemesi sebebi ile dava dilekçesi tarafınıza tebliğ edilemiyor ve mali durum araştırmanız tamamlanamıyor olabilir. Adresinize, daha sonra karar tebliği de yapılması lazımdır. Adresinizin bilnmemesini istiyor iseniz; bu usuli işlemleri bir AVUKAT vasıtası ile takip edebilirsiniz. Ya da Mahkeme kaleminden kendiniz dava dilekçesini tebliğ alabilirsiniz.

4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun uyarınca mahkemeden kendiniz ve çocuğunuz için koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.Bu koruma önlemleri sonucu eşinizin size ve çocuğunuza zarar verici eylemlerde bulunması yasaklanır.Bu koruma önlemlerine uymak zorunludur.
Uyulmadığı takdirde eşiniz mahkemece hapis cezasına dahi mahkum edilebilir.

Sayın konuk davanızı takipte bir avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.Zira burada bizler sizin anlattıklarınızla sınırlı olarak genel hukuki bilgiler verebiliyoruz.Davanızın takibi için mutlaka hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

Maddi durumunuz yetersiz ise yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.