Mesajı Okuyun
Old 04-10-2006, 12:28   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Evet değindiğiniz noktada diyelim ki 3 yıllık bır sözleşme var ve sözleşmedeki arttırım oranına ilişkin hüküm kira sözleşmesi bittikden sonrada uygulanmaya devam edilmiş. Acaba sizin dediğiniz gibi sözleşmenin 3 yıl olması hasebiyle +1 yıl degilde+3 yıl olarak uygulanır mı? ben bu yönde karar görmedim açıkcası...

Selamlar,

Kira sözleşmesi uzun yıllara ilişkin ise(3-5-10 yıllık)kira dönemi bittikten sonra akit kendiliğinden uzamışsa, artık 1 er yıllık dönemler halinde uzayacaktır.

Sayın Av.Nebi,

Sorunuza doğru yanıt alabilmeniz için, parça parça bilgi yerine olayın tamamını aktarmanız gerekmektedir. Çünkü açmış olduğunuz konu daha önce de tartışıldı ve mutabakat sağlanamadı. O forumda ben genellikle Sayın Jeanne D'arc gibi düşünmeme rağmen, diğer katılımcılar kira artış oranı sözleşmede kararlaştırılmışsa aynı oranın geçerli olacağını savunmuştu. Bulabilirsem ilgili linki de aktarırım daha sonra...

Sizin sorunuza gelelim.

1- Kira başlangıcı hangi tarihte? Kira süresi ne kadardır?(Kira parası yıllık ödenmekte demenize rağmen durum net anlaşılamamaktadır.)

2- "Tadilat için 3 yıllık kira parası ödenmeyecektir."şeklindeki sözleşme yazılı mı? Yazılı ise konuya ilişkin hükümler nelerdir? Hangi tarihleri kapsamaktadır.

3- "Taraflar artırım oranı konusunda mutabakata varmışlardır."Demektesiniz. Yazılı mutabakat mı? Mahkemeye ibraz etmişler mi? Tam olarak hangi rakamda veya artış oranında mutabakat?

4- Ortada mutabakat varsa ve mahkeme de buna göre karar verdiyse, kiralayanın temyiz sebebi nedir?

Saygılarımla