Mesajı Okuyun
Old 16-12-2008, 10:02   #1
Av.Doğuhan

Varsayılan sözlü kira sözleşmesi,kira alacağı,kira bedelinin tespiti

Tüm meslektaşlarıma öncelikle saygılarımı sunuyorum.Lafı uzatmadan doğrudan konuya girmek istiyorum. Müvekkilim çok yaşlı ve kimsesiz olup takriben 6-7 sene önce evini kiraya veriyor.Taraflar arasında güvene istinaden yazılı kira sözleşmesi yapılmıyor. İlk 2-3 yıl kiracı kira bedelini ödüyor.Kiracı ilerleyen yıllarda kira bedelini değişik bahanelerle ve birazda işi zorbalığa dökerek ödememeye başlıyor. Eve çok masraf yaptığını kapı-pencere-yer döşemesini değiştirdiğini iddia ederek yapılan bu masraflara mukabill geçmiş 3-4 sene kira bedelinden mahsup ettiğini ayrıca geleçek 2-3 yılda kira bedelini ödemeyeceğini müvekkile söylüyor. Ortada yazılı kira sözleşmesi yok,kiranın başlangıç tarihi belirli değil,taraflar arasında ipler 4 sene önce koptuğu için kira bedeli de belirli değil. Müvekkilin istediği kira bedelinin belirlenerek düzenli ödenmesi ile geçmiş kira bedelinin tahsili bunlar sağlanamıyorsa kiracının tahliyesi.Bu durum karşında,
1-Geçmiş dönem kira bedeli alaçağı için ne yapılabilir?
2-Geleçek yıllara ilişkin kira bedelinin tespiti için dava açmak istesek ortada kira sözleşmesi olmadığından , kira başlangıç tarihi de belirsiz olduğundan nasıl bir yol izlenebilir?
3-Tahliye için bu hadiseler karşısında ne gibi bir çıkar yol bulanabilir?
Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Tüm meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.